Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bulgaristan’ın En Güzel Şehri Burgas’ta Gezilecek Yerler

17 Ağustos, 2018 | 17:38

Bulgaristan'ın en güzel şehri Burgas'ta gezilecek yerler

Bulgaristan’ın Karadeniz kıyılarındaki en güzel kentlerinden biri olan Burgas, yemyeşil doğası, denizi ve plajlarının yanı bütçe zorlamayan uygun fiyatlarıyla da son yıllarda adını çokça duyurmaya başladı. Yakınlığı nedeniyle Türk turistlerin de ilgisini çeken Bulgaristan’ın en güzel şehri Burgas’ın gezilecek yerlerini sizler için araştırdık.

Komşu ülke Bulgaristan‘ın en güzel şehirlerinin başında gelen Burgas, Karadeniz’e olan kıyısı nedeniyle tam bir turizm kentidir. Başkent Sofya’ya 400 km, Varna’ya ise 130 km uzaklıkta yer alan Burgas, ulaşım bağlantıları, gelişmiş sanayisi ile birlikte oldukça iyi korunmuş tarihiyle de turistlerin ilgisini çekmekte.

Bulgaristan Burgas şehrinin gezilecek yerleri

Turistlere farklı seçenekler sunan Bulgaristan’ın güzel şehri Burgas, deniz turizminin yanı sıra, çok sayıda müze ve kültür alanı ile kültür turizmi, sağlık ve SPA turizmi, şarap tadım turizmi gibi seçeneklerle ziyaretçilerine çeşitlilik sunmakta.

Bulgaristan’ın en güzel şehri Burgas’ta gezilecek yerler

Bulgaristan’ın en güzel şehri Burgas’ta birbirinden güzel gezilecek yerler bulunmaktadır. Burgas’ta görülmesi gereken yerlerden önemlilerini sizler için araştırdık.

Bulgaristan'ın Bodrum'u: Sunny Beach

Bulgaristan’ın Bodrum’u: Sunny Beach

Bulgaristan`ın Bodrum’u denilen Sunny Beach, Burgaz’a yaklaşık 30 kilometre mesafede bulunan gerçekten de muhteşem bir tatil yeridir. Tuirist olarak Bulgaristan’a gidenlerin mutlaka uğradıkları bir destinasyon olan Sunny Beach’in 8 kilometreyi bulan kumsalının genişliği ise 150 metre civarındadır.

Sapsarı bir kumsala sahip olan Sunny Beach’te kumun inceliği gerçekten şaşırtıcı derecede ilginizi çekecektir. İskandinav ülkeleri başta olmak üzere, İngiltere, Rusya ve Ukrayna’dan yaz sezonu boyunca turist akınına uğrayan bu eşsiz kumsal, tatilciler için gerçekten muhteşem güzellikler sunmakta.

WTS ile Burgas’ta 5 Gece Oda/Kahvaltı Konaklama 499 TL!

Gün boyunca Sunny Beach’te deniz ve güneşin tadını çıkaran turistler, geceleri ise eğlencenin zirvesine ulaşmakta. Sabahın ilk ışıklarına kadar süren Sunny Beach’teki eğlence, artık ülkenin sınırlarını aşmış durumda.

Burgas Poda Koruma alanı

Burgas Poda Koruma Alanı

Burgas’ın güneyinde bulunan Poda Koruma Alanı, büyük tuzlu su ve tatlı gölleri ve deniz ile Mandrensko Gölü arasında yerleri kapsamaktadır.

Poda Koruma Alanı’nda turistler zengin kuş hayatını izlemek ve doğanın güzelliğini görmek için buraya mutlaka uğramakta. Her türlü balıkçıl olmak üzere toplam 465 kuş türü bulunan Poda Koruma Alanı, Burgas’ın en çok ziyaret edilen yerleri arasında bulunmakta.

Burgas Kutsal Haç Ermeni Kilisesi

Kutsal Haç Ermeni Kilisesi

Tarihi açıdan zengin olan Bulgaristan’da kültürler arasında da bağ bulunmaktadır.
Burgas’ta görülmesi gereken yerlerden biri olan Kutsal Haç Ermeni Kilisesi, 19. yüzyılın ortalarından itibaren bir Bulgar Kültür Mirası Anıtı olarak listelenmiş bir Ermeni Ortodoks Kilise’sidir.

Kilisenin sivri kubbesi ve ahenksiz mimarisi Ermeni üslubu ile oldukça uyumlu yapılmıştır. Kilisenin karşısında bulunan tipik Ermeni kafesinde turistler kahvelerini içerken, ziyaretlerini de tamamlamış olurlar.

Burgas Etnografya Müzesi

Burgas Etnografya Müzesi

Etnografya Müzesi, 19. yüzyıldan Bulgar halkı tarafından önemli bir isim olan Dimitar Todorov Brakalov için inşa edilmiş görkemli bir evde yer almaktadır.
Müzenin birinci katının iç kısmı oldukça iyi korunmuştur. Yerel tasarımların bulunduğu tekstil sergisinin bulunduğu katta, o günlerin Bulgar üst sınıf kadının modası hakkında bilgi alabilirsiniz.

Üst katta ise Burgas bölgesinde bulunan günlük geleneksel kıyafetlerin, yanı sıra önemli ve dini günler için giyilen kıyafetlerin sergilendiği yerleri de görme şansınız bulunmakta.

Burgas Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi

19. yüzyıldan kalma eski okul binasında yer alan Arkeoloji Müzesi, Burgas’da gezilmesi gereken en önemli yerlerden biridir. Bu müzede Trakya prensesinin türbesinde keşfedilen hazineler de bulunmakta.
Şehre yakın bir yerde keşfedilen Bronz Çağı yerleşkesi ile birlikte denizcilik araçlarının bulunduğu Burgas Arkeoloji Müzesi, sizi oldukça ekileyecektir.

Burada sergilenen Minos bronz külçeleri ise eski çağlarda Yunanistan’da ve Türkiye’nin Ege kıyılarında yaşayan Minoalılar arasında ticaret olduğunu göstermekte.

Burgas Deultum Harabeleri

Deultum Harabeleri

Burgas yakınlarındaki Mandrensko Gölü’nün batı kıyısında yer alan kökenleri Trakya olsa da Roma dönemlerinde yükselen bir köydür Deabelt.

Deultum, 1. yüzyılda emekli olan lejyonerler tarafından kurulmuş olan özgür bir Roma kolonisiydi. Deultum, zamanla, özellikle de Roma’dan Konstantinopolis’e geçtikten sonra Balkan bölgesindeki en zengin şehirlerden biri haline geldi. Deultum harabelerinde zamanının banyoları ve burayı ısıtan karmaşık sisteminin büyük bir kısmı ziyaretçiler tarafından görülebilmekte.

Burgaz İskelesi

Burgas İskelesi

Deniz Bahçeleri’nin ağaçllıklı yanından Karadeniz’e doğru uzanan 300 metre uzaklıktaki Burgaz’ın İskelesi’ne ulaşılan çok güzel bir yol bulunmakta. Belki de Burgas’ın en bilinen iskele kendine özgü T şekli nedeniyle Bulgar halkının yanı sıra turistlerin de rağbet ettiği noktalardan biridir.

Turist çiftlerin romantik yürüyüşler yaptığı, yaz aylarında balıkçıların teknelerinin bulunduğu Burgas İskelesi’nde gençlerin denize atlaması da ayrı bir güzellik katmakta.

Burgas St. Anastasia Adası

St. Anastasia Adası

Bulgaristan’ın en küçük adalarından biri olan St. Anastasia Adası’na turistler mutlaka uğramaktadır. Temmuz ve ağustos aylarında, Mosta’dan bu adaya tekneler gitmektedir.

St. Anastasia Adası’nda restoran, müze, pansiyon ve bir deniz feneri gibi çok sayıda bina bulunmakta. St. Anastasia, 20. yüzyılın büyük bir bölümünde bir açık deniz hapishanesi olarak kullanılsa da orta çağlardan beri burada bir manastır bulunmakta. Turistlerin bir gece de olsa burada kaldığı adada, sessizliği ve sakinliği ile bir inziva hayatı bulunmakta.

Burgas Sozopol

Sozopol Eski Kenti

Burgas’tan 35 km uzaklıktaki Sozopol, tarihi oldukça eski bir yerleşim yeridir. MÖ 7. yy’da Apollonia olarak kurulan Sozopol, tapınağı Apollo’ya ismini veren ve Roma’ya götürülen ve Capitol’da sergilenen tanrının devasa bir heykeli ile övünmüştür. Şehrin eski geçmişinin ilginç parçalarını da görebileceğiniz Sozopol’da geleneksel oyma ahşap binalar göz kamaştırmakta.

Burada şehrin restore edilmiş ortaçağ surlarının mini turuna katılabilir, serinlemek isterseniz de şehrin içinden geçen Stolets Yarımadası’nın etrafındaki küçük kayalık koylar veya Piasachni Diuni’nin altın kumları arasından bir seçim yapabilirsiniz.

Burgas North Beach kuzey plajı

North Beach

Seaside Park ile çevrili olan North Beach, Bulgaristan’ın güzel şehri Burgas halkının güneşlenmek, yüzmek ve düzenlenen çeşitli etkinliklere katılmak için geldikleri yerdir.

1700 metrelik uzunluğu bulunan North Beach’in kumsalı oldukça geniş ve kumluktur. Burada bulunan barlar ve restoranlar ile birlikte, plaj futbolu sahaları, voleybol sahaları ve yüzücüler için tesisler bulunmaktadır.

Burgas Deniz Bahçesi

Burgas Deniz Bahçesi

Bulgaristan’ın Karadeniz kıyısındaki bu güzel şehrinde eğlence, spor, bahçeler ve kültür alanlarının bir arada bulunduğu Deniz Bahçesi tatiliniz boyunca turistlerin güzel vakit geçirmesini sağlamakta.

72.000 metrekarelik ormanlık park alanı, oyun alanları, kafeler, açık hava tiyatrosu, tenis kortları ile birlikte gezinti yerlerinin bulunduğu Deniz Bahçesi’nde yaz aylarında akşamları konserler de verilmekte.

St. Ivan Adası Burgas'ta bulunuyor

St. Ivan Adası

St. Ivan Adası, Sozopol Koyu’nda yer alır ve Vaftizci Yahya (Slavca Ivan) adındaki bu adadır. 2010 yılına kadar ıssız ve çok bilinmeyen adada, bu tarihten sonra bulunan bir lahit içindeki kalıntılar ile ünlenmiştir. Lahitte MS 1. yüzyıla ait orta doğulu bir erkeğe ait kalıntılar yer almaktadır.

St. Ivan Adası ayrıca, 70’den fazla kuş çeşidine de ev sahipliği yapmakla beraber, son derece nadir bulunan Akdeniz foku için de yaşam alanlarından biridir.
Koruma alanı kapsamında bulanan St. Ivan Adası’na ziyaretler daha çok yaz aylarında yapılmakta ve Sozopol’dan tekneyle ulaşım sağlanmaktadır.

Burgas Strandzha - Istranca

Strandzha (Istranca)

Bulgaristan’ın güneydoğu köşesine yani Türk sınırına kadar uzanan uçsuz bucaksız bir bir doğal parktır. Muhteşem manzalar, ormanlık alanlar bulunan Istranca’larda geleneksel Bulgar taş ve ahşap evlerini de görülmesi gereken yerler arasında bulunmakta.

Bu bölge, yüzyıllar boyunca değişmeyen Bulgar yaşam tarzlarını görebileceğiniz köyler ve mezralarla doludur.

Burgas'da bulunan Nessebar

Nessebar

Nessebar, Burgas’ın yaklaşık 35 km kuzeyinde yer almakta. UNESCO’nun listesinde yer almasının yanı sıra deniz kıyısındaki kasaba, muazzam tarihsel zenginlik alanlarıyla, eğlenceli yaşamıyla turistleri kendine çekmektedir. Eski Nessebar’ın Arnavut kaldırımlı sokaklarında gezerken, birçok yerde karşınıza eski bir kilise çıkacaktır.

Tarihi 500’lü yıllara dayanan St. Sofia, 1700’lerden itibaren harabe halene gelse de duvarlardaki Bizans kemerleri sağlamlığını korumaktadır. Bu bölgede ayrıca 10 adet antik ve ortaçağ kilisesi de bulunmakta. Aynı zamanda şehir surlarını ve Nesebar’ın girişini işaret eden sembolik yel değirmeni de turistlerin ilgisini çeken başka mekanlar olarak bilinmekte.

Burgas'ın ünlü restoranı Mehana Bansko

Mehana Bansko

Burgas’ın merkezinde bulunan Mehana Bansko, geleneksel olarak döşenmiş iç mekanı, canlı müzik ve Bulgar mutfak kültürünün eski tariflerinden yapılmış otantik lezzetlerinin tadılabileceği oldukça ünlü bir restorandır.
Yerel halkın olduğu kadar şehre gelen turistlerin de ününden dolayı mutlaka gittikleri Mehana Bansko Burgas’ta görülmesi gereken yerler arasında bulunmakta.

Mehana Bansko, tipik mehana yemekleri, Bansko bölgesinden spesiyaller, vejetaryen lezzetleri, kapsamlı rakia ve şarap listesi, rahat ama güler yüzlü hizmet ve akşamları özel halk grubu sunmakta. Bulgaristan’da yaşayabileceğiniz farklı bir deneyim isterseniz, Mehana Bansko’da tipik Bulgar dansı olan horoda da oynayabilirsiniz. Bu restoranda, Bulgaristan’a özgü kebaplar ve diğer ızgara etler, dolma biberler ile birlikte ünlü shopska salatası gibi tüm klasikleri bulmanız mümkün.

Burgas'a nasıl gidilir?

Burgas’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’a yaklaşık 350 km mesafede olan Burgas’a kendi arabanızla gidebilirsiniz. Türkiye’nin Kırklareli`ndeki Dereköy sınır kapısından çıktıktan Burgas tabelası sizi 180 km sonra Burgas’a ulaştıracaktır.

Burgas’a otobüsle de gitmek mümkün. İstanbul otogarı ya da Kırklareli otogarından kalkan otobüsler, sizi Burgas’a ulaştıracaktır.

Türk Lirası ile Burgas Turu

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bulgaristan, Burgas, Burgas Deniz Bahçesi, Burgas Etnografya Müzesi, Burgas'a Nasıl Gidilir?, Burgas'ta Gezilecek Yerler, Deultum Harabeleri, Mehana Bansko, Nessebar, North Beach, Poda, Sozopol, St. Anastasia Adası, St. Ivan Adası, Strandzha, Sunny Beach, ulgaristan'ın Bodrum'u,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları