Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Burdur’da tarihi mozaiklerin tespit edilmesi için yüzey araştırmaları başladı

07 Ağustos, 2012 | 09:40

Burdur’da tarihi mozaiklerin tespit edilmesi için yüzey araştırmaları başladı

Burdur genelinde tarihi mozaiklerin tespit edilmesine yönelik yüzey araştırmaları başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından izin verilen yüzey çalışmaları Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü kontrolünde yapılacak.

Daha önce Prof. Dr. Thomas Corsten Başkanlığı’nda Bubon Antik Kenti, Kemer-Yeşilova arası alanda yüzey araştırması yapılarak toplanan seramikler analiz edildi. Turizm İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, bu yıl 12 kişilik bir ekiple yapılacak yüzey araştırmalarının Kibyra Antik Kenti hariç, Altınyayla, Gölhisar, Tefenni, Karamanlı, Kemer ve Yeşilova ilçelerinde yoğunlaşacağı bildirildi.

Bakanlık temsilcisi olarak Kahramanmaraş Müzesi Müdürlüğü Uzmanı Murat Kırbaş’ın görevlendirildiğini söyleyen Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, “2013 yılında Tefenni, Karamanlı, Kemer ve Yeşilova’nın yüksek yerleşimlerine yoğunlaşılacak. 2013 yılına kadar yapılan çalışmalar bir monografide toplanarak 2014’de yayınlanması planlanmaktadır. Yüzey araştırmasının ilerleyen aşamalarında adları bilinen ancak yerleri bilinmeyen antik yerleşim yerler üzerinde durulacaktır. Yapılan çalışmalar yayın haline getirilerek bilim dünyasına ışık tutacak.” dedi.

Müdür Tanır, yapılan çalışmanın antik şehirleri belirlemede ve tarihe ışık tutmada önemli bir araştırma olacağını ifade etti. Daha önce yapılan kazı çalışmalarında Gölhisar ilçesindeki antik kent Kibyra’da Anadolu’nun en sağlam şekildeki en büyük mozaik yapısı ortaya çıkarıldı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Burdur, Burdur haberleri, Burdur mozaik, Burdur tarihi, Burdur tarihi mozaikler, Karamanlı, Kemer, Kültür ve Turizm Bakanlığı, tarihi mozaikler, Tefenni, Turizm Haberleri, Yeşilova,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları