Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Burdur Sagalassos Antik Kenti’nde Yeni Keşif

07 Mart, 2017 | 09:54

Hadrianus Heykeli Burdur Sagalassos Antik Kentinde

Burdur Sagalassos Antik Kenti’nde Yeni Keşif

Burdur Ağlasun ilçesinde Sagalassos Antik Kentinde yeni keşif yapıldı. Sagalassos Antik kentinde en son yapılan kazı çalışmalarında yeni bir heykel bulundu. Heykelin İmparator Hadrianus’a ait olduğunu açıkladılar. Arkeofili heykeli çıkarılma anını sosyal medya’da paylaştı.

 

Sagalassos Antik Kenti Kalıntıları

Sagalassos Antik Kentinden Çıkan Kalıntılar

Antik Yunan’da Pisidya’nın başkenti olan bu şehrin yapısı kısmen günümüze kadar kalıntılar kalmıştır. Antik kent, batı toroslarda yer alan ağalasun ilçesinin 7 km dışında yer almaktadır. 1989 yılında başlanan kazılara Belçikalı Prof. Dr. Marc Waelkens başkanlık etmektedir. Sagalassos Kentinde bulunan yazılı kaynaklardan bilinen tarihi ile kent, Büyük İskender’in M.Ö. 333 yılındaki fethiyle başlamış ve Roma döneminde de beş önemli seramik şehirlerinden biri olma özelliğine sahiptir. Waelkens’in emekli olmasından sonra, Leuven Katolik Üniversitesinde vatandaş olan Prof. Dr. Jeroen Poblome başkanlığa getirildi. Sagalassos Antik Kentinde bu zamana kadar en eski anıtı bin 900 yıllık Lahit’tir. Sagalassos Antik Kenti UNESCO dünya mirası geçici listesine alınmış ve M.Ö. 333 yılına kadar dayanan bir geçmişi olması ve turistlerin ilgisini çekmesi, kazı çalışmalarına teşviki arttırsa da, Antik kentin daha fazla tanıtıma ihtiyacı olduğu kesindir. Sagalassos Antik Kentinden çıkan kalıntılar Burdur Arkeoloji Müzesinde yer almaktadır.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Burdur, İmparator Hadrianus, Sagalassos Antik Kenti, UNESCO,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları