Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bulgarların ‘az turist geliyor’ şikayetine Türkiye’den ‘vize’ yanıtı!

15 Kasım, 2018 | 13:54

Bulgarların az turist geliyor şikayetine Türkiye'den vize; yanıtı!

Bulgaristan’da Türkiye – Bulgaristan Karma Turizm Komitesi toplantısına katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ömer Arısoy, Bulgarların “Sizden bize az turist geliyor” şikayeti üzerine, “Katı ve pahalı vize uygulamasını kolaylaştırın” cevabını verdi.

Türkiye- Bulgaristan Karma Turizm Komitesi, Bulgaristan Turizm Bakanı Nikolina Angelkova ile Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Ömer Arısoy, başkanlığında Sofya’da gerçekleştirildi.

Bulgarların ‘az turist geliyor’ şikayetine Türkiye’den ‘vize’ yanıtı

Bulgar bakan Angelkova, geçtiğimiz sene 2 milyondan fazla Bulgar turistin Türkiye’yi ziyaret ettiğini söyleyerek, Bulgaristan vatandaşlarının yaz tatillerinde Yunanistan’dan sonra en çok tercih ettiği ülkenin Türkiye olduğunu belirtti.

Geçen yıl Bulgaristan’a gelen Türk turist sayının 636 bin olduğunun altını çizen Bulgar bakan Angelkova, bu sene sayının 1 milyonu geçmesinin beklendiğini, Türk turistlerin de önceki yıla oranla yüzde 2.5 artış gözlendiğini belirtti. Türkiye’ye İstanbul Balat’ta bulunan Sveti Stefan Demir Kilisesi’nin restorasyonu için teşekkür eden bakan Angelkova, Türkiye ile turizm alanındaki işbirliğinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

“Türkiye’den Bulgaristan’a daha az turist gidiyor”

Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Ömer Arısoy ise toplantıda Bulgaristan’ın uyguladığı katı ve pahalı vize uygulaması ve ülkede bulunan Osmanlı eserlerinin durumunun altını çizdi.

Türkiye’nin, TİKA veya diğer kurumları sayesinde Bulgaristan’da bulunan Osmanlı eserlerini restore etmek istediğini belirten bakan yardımcısı Arısoy, “Masada 12 maddelik bir gündem müzakere edildi ama bizim açımızdan iki mesele önemliydi.

Onlar Türkiye’den gelen turist sayısının Bulgaristan’dan Türkiye’ye gidenlere oranla az olduğunu söylediler. Biz dedik ki, bunun çaresi var. Vize rejimini kolaylaştırmanız gerekir. Çoklu vize, vizelerden ücret tarifesinin düşürülmesi ve sınırda en azından kapıda vize uygulaması gerektiğini ifade ettik.

İkinci husus da İstanbul’da bizim restore ederek, hizmete aldığımız Bulgar kilisesini örnek göstererek, Bulgaristan’daki önemli kültür varlığını bizim restore edebileceğimizi, bunun Bulgaristan’daki kültür turizmine büyük katkıları olabileceğini söyledik” ifadelerini kullandı.

“Eserlerin restorasyonunu değerlendireceğiz”

Bulgaristan Turizm Bakanı Nikolina Angelkova, vize konusunda söz veremeyeceğini belirterek, Avrupa’ya giriş mevzuatına uymak zorunda kaldıklarını açıkladı. Angelkova, “Türkiye’nin Osmanlı eserlerini restore etme teklifini değerlendireceğiz” dedi.

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy da iki ülke arasında tüm ilişkilerin çok iyi geliştiğini belirterek, “Turizmde bu alanda çok büyük önem taşımakta. Zira baktığımızda Bulgaristan’dan yurt dışına en çok ziyaretlerde Türkiye ikinci sırada, aynı şekilde Bulgaristan’a gelen yabancı turistler arasında da Türkler ikinci sırada.

Turizmin gelişmesi çok önemli. Bu amaçla ilk kez turizm komitesi kuruldu. İlk toplantıyı yaptık, turizm sayesinde iki ülke halkları bir birini daha iyi tanıyacaktır” açıklamasında bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bulgar Turist, Bulgaristan Turizm Bakanı, Hasan Ulusoy, Karma Turizm Komitesi, Katı ve pahalı vize, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı, Nikolina Angelkova, Ömer Arısoy, Sofya Büyükelçisi, Türk turist, Türkiye- Bulgaristan, Vize cevabı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları