Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bulgaristan Schengen sistemine geçti, Kapıkule’de 8 kilometre TIR kuyruğu oluştu

23 Ekim, 2010 | 16:27

Bulgaristan’ın Schengen pasaport sistemine geçmesi Kapıkule yolunda kilometrelerce TIR kuyruğunun oluşmasına neden oldu.

Schengen sistemi TIR sürücüleri için çileye dönüştü. Daha önce günlük ortalama 800 civarında aracın çıkış yaptığı Kapıkule’de yeni uygulamanın yürürlüğe girmesiyle birlikte bu sayı 600 araca kadar düştü.

Sınırın Bulgar tarafındaki işlemlerin yavaşlaması ve 200 civarında aracın eksik alınması nedeniyle Kapıkule’ye giden uluslararası karayolunda kilometrelerce TIR kuyruğu oluştu.

Özellikle cuma, cumartesi ve pazar günleri Türkiye’nin değişik illerinden aldıkları yükü Avrupa ülkelerine götürmek isteyen çok sayıda sürücü Kapıkule önünde saatlerce beklemek zorunda kalıyor.Geçen cuma gününden bu yana uygulanmaya başlanan sistemin bir süre daha geçişlere aksamalara yol açması bekleniyor.

Konu ile ilgili bilgi veren Edirne Gümrük Muhafaza Başmüdürü Kaptan Kılıç, Bulgaristan’ın yeni sisteme girmesi nedeniyle giriş-çıkışlarda sıkıntı oluştuğunu söyledi.

Kılıç, “Bulgaristan geçen Cuma gününden itibaren pasaport işlemlerinde Schengen sistemine geçmiş durumda. Bize bildirdikleri üzere daha önceki sistemde işlemlerde 8 kalem daha fazla bilgi giriyorlar. Bu da ister istemez pasaport, polis işlemlerinin uzatıyor. Hem giriş ve hem de çıkış kısmında. Dolayısıyla bir haftadan beri ortalama günlük giriş çıkış rakamları düşmüş durumda. Cuma, cumartesi, pazar bize gelen araç sayıları dikkate alındığında burada 800 aracın altına düşmemiz gerekiyor. Dünkü sayılara bakıldığında bizden çıkan 614 araç var. Hâlbuki bu rakam 800 civarında olması gerekirdi ki, bizim taraftan kuyruk olmasın.” dedi.

Kendilerine bildirildiğine göre sistemin bir haftaya kadar oturacağı ve personelin yeni uygulamaya adapte olacağını kaydeden Yetkililerin, sistemin daha önce kaydı yapılan aracın tekrar gelmesi halinde bir daha aynı işlemleri yaptırmayacak şekilde düzenlendiğini belirttiğini kaydeden Kılıç, şunları söyledi: “Bunu bekleyip göreceğiz. Ama şu an itibariyle bizde bir sıkıntı yarattığını söyleyebiliriz. Mukabil olarak da pazartesi, salı ve çarşamba günleri bizim girişlerde 800 rakamın altına düşmemiz gerekir. Bu sayının altına düşmemek için Türk tarafı olarak gayret sarf ediyoruz. Bulgar makamlarıyla da sık sık bunu görüşmek suretiyle ifade ediyoruz. Kendileri de olumlu olarak yaklaşıyorlar.” açıklamasını yaptı.

Gaziantep’ten aldığı yükü Romanya’ya götüren Ömer Yılmaz isimli TIR sürücüsü de Kapıkule yoluna dün geldiklerini ve o zamandan bu yana beklediklerini kaydetti.

Niçin bekledikleri konusunda bir bilgisinin olmadığını anlatan Yılmaz, sınırdaki işlemlerin hızlanıp sıranın bir an önce kendilerine gelmesini beklediklerini ifade etti.

Şenol Güven ise dün akşam saatlerinde bu yana sırada beklediğini anlatarak kendilerine kapıların çalışmadığının söylendiğini aktardı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bulgaristan, Bulgaristan Schengen sistemi, Bulgaristan Schengen Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Edirne Gümrük Muhafaza Başmüdürü, Schengen pasaport, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları