Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bulgaristan, 13 turizm bölgesine ayrılıyor

13 Kasım, 2009 | 14:24

Bulgaristan Kilise Yıllar süren tartışma ve ortak çabalardan sonra Bulgaristan’daki kültür turizminin stratejik gelişme planı artık hazır. Hükümet tarafından kabul edilen belge ülkenin bölgelere ayrılması ve altyapının iyileştirilmesine ağırlık veriliyor.

Stratejiye göre Bulgaristan 13 kültürel-tarihsel bölgeye ayrılacak. Turistlerin dikkatine ülkenin dört bir yanında bulunan toplam 300 arkeoloji ve tarih anıtı sunulacak. Belge, altyapının iyileştirilmesini de öngörüyor. Ülke genelindeki kötü durumda olan yolların altyapısı iyileştirilecek, böylece de kültür anıtlarımıza ulaşım kolaylaştırılacak. 2013 yılına kadar turistik mekanların ve kültürel-tarihsel anıtların yapılanması için 200 milyon avro öngörülmüştür. Kaynaklar, Avrupa fonlarından sağlanacaktır. Kültür turizmi gelişim stratejisi, İtalya hükümetinin mali desteğiyle geliştirildi. Üç yıl boyunca Bulgar ve İtalyan uzman, yoğun çabalar sarfetti.

“Aslında Bulgaristan ve İtalya, Avrupa’nın dev tarihi mirasını içinde barındıran ülkelerden ikisidir” diyen Kültür Bakan Yardımcısı Todor Çobanov, şunları söyledi: “Bulgaristan’ı turistik bölgelere ayırmamız gerekiyor. Böylece her bölgede eşsiz bir şey bulunabilecek. Bu yüzden Bulgaristan 13 turistik bölgeye ayrıldı. Bunların her biri, eşsiz. Her birinde eşsiz doğal ve tarihsel özellikler göze çarpıyor. Aralarında Roma İmparatorluğu’nun mirası, Tuna nehri ve Karadeniz kıyıları ve eski başkentimiz anıtlarının yoğun olduğu bölgeler vardır. Sadece yolaltyapısı değil, su ağı da iyileştirilecek, su temizleme tesisleri yapılacaktır. Bu amaçla belediyeler, Avrupa fonlarından kaynaklar alabilecek. Stratejide olağanüstü güzel doğası olan bölgele üzerine vurgu yapılıyor. Çünkü kültür turizmi söz konusu olduğunda doğa güzellikleri bir numara olmalı.”

Uzmanlara göre ülkemize kültürel-tarihsel mirasımızı tanımak için gelen yabancılar, toplu turizme nazaran 5 veya 7 kat daha fazla harcıyor. Maalesef kültür turizmi, ülkemizdeki turizm endüstrisinin ancak %15’ini oluşturuyor.

Haber: Bulgaristan Radyosu

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bulgaristan, Bulgaristan Balayı Turları, Bulgaristan Balayı, Bulgaristan Burgaz, Bulgaristan Eğlence, Bulgaristan otelleri, Bulgaristan tatil turları, Bulgaristan tatili, Bulgaristan turizm, Bulgaristan turizmi, Bulgaristan Turları, Bulgaristan’da balayı, Bulgaristan’da gidilecek yerler, Bulgaristan’da ne yapılır, Bulgaristan’da turizm, Sofya, Sofya Turları, Sofya’da nerelere gidilir,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları