Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bu sene Türk turizminde hedef 2014’ü yakalamak!

02 Ocak, 2018 | 10:56

Türk turizm sektörü 2018’de 40 milyon civarında yabancı turist, 35 milyar dolar da turizm geliri hedefliyor. Sıkıntı ile geçen iki yılın ardından 2017’nin turizm sektörü açısından iyi bir yıl olarak kapandığını söyleyen TÜROFED Başkanı Osman Ayık, rakamlar istedikleri seviyede olmasa da pozitif ivmenin başlamasının kendilerini mutlu ettiğini belirtti.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık 2018 yılındaki  hedeflerinin 2014 rakamlarını yakalamak olduğunu belirterek,  “Türkiye’nin turizm sektöründe bugüne kadar yaşadığı en iyi yıl 2014 yılı. Yani yaklaşık 40 milyon civarında yabancı turist ve 35 milyar dolar civarında turizm geliri.

Bunlar, sektörde bugüne kadar elde edilen en iyi rakamlar. Geçen 2-3 yılda bu rakamları göremedik. 2018 yılında bizim en önemli hedefimiz tekrar bu rakamlara ulaşmak, kayıpları geri kazanmak olacaktır” diye konuştu.

Türk turizmi için Avrupa pazarının çok önemli olduğunun altını çizen Osman Ayık, son iki yılda ciddi kayıplar yaşadıkları bu pazarda yeni sezonda bunları telafi etmek istediklerini belirtti.

Ayık: 2018’de ziyaretçi sayısını arttırmak istiyoruz

TÜROFED Başkanı Osman Ayık , “Rusya’daki çıkışımızı da devam ettirmek istiyoruz. 2017 yılında Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu’dan ciddi ziyaretçi çektik. 2018’de ziyaretçi sayısını arttırmak, gelirlerin de bir miktar yükselmesini sağlamak istiyoruz” ifadesini kullandı.

Erken rezervasyon ilk satış rakamlarının bu sezon için kendilerini umutlandırdığını kaydeden Ayık, “Şu anda en yoğun satışlar Avrupa pazarında. Rakamlar gayet iyi. Avrupa pazarında, özellikle de Almanya pazarında en iyi olduğumuz yıllardan biri 2015’ti. Şu anda erken rezervasyon satışları o yılın rakamlarının da üzerinde seyrediyor. Bu da bizi mutlu ediyor” dedi.

“Pazarda çeşitlilik sağlanmalı”

Pazar çeşitliliğinin önemine de dikkati çeken başkan Osman Ayık, “100’den fazla farklı ülkeden misafir geliyor. Ana pazarlarımız Rusya ve Almanya. Bu pazarların yanına alternatifleri koymak çok önemli. Geçen 3 yıl içinde birçok olayla karşı karşıya kaldık.

Onun için hedefimiz, var olan kaynak pazarları elimizde tutmak, geliştirmek, aynı zamanda da alternatifleri bunların yanına koymak. Bu çerçevede İngiltere bizim için önemli bir pazar ve üçüncü kaynak pazar olmaya aday.

Avrupa’daki diğer ülkeler de önemli pazarlar. Bunun yanı sıra orta ve uzun mesafe uçuş ile gelebilecek Hindistan, Çin, Ortadoğu’nun bir kısmı ve Kuzey Afrika ülkelerini de her zaman mercek altında tutmalıyız. Bu pazarları geliştirmek için tanıtım faaliyetleri yürütüyoruz.” diyerek sözlerine noktayı koydu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Almanya, Bağımsız Devletler Topluluğu, Çin, Hindistan, Ortadoğu, Rusya, Turizm sektörü, Türk turizmi, Türkiye Otelciler Federasyonu, TÜROFED Başkanı Osman Ayık,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları