Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bu Selanik kaçmaz

08 Eylül, 2015 | 07:39

selanik gezilecek yerler Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu Yunanistan’ın ikinci büyük kenti Selanik, Türk seyahatseverler için özel bir şehir / Bu Selanik kaçmaz

Ünlü yazar Despina Pandazi, “İstanbul’un kızı, İzmir’in kız kardeşi” diye tanımlıyor Selanik ‘i… Yazarın kitabına konu olan Selanik, kordon boyu, eski ve yeni yapıları, saat kulesi ve pek çok özelliğiyle İzmir’e benzer ve Ege’nin karşı yakasından İzmir’e bakar. Kentin kıyılarını yıkayan dalgalar, İstanbul’dan göçenler için de sonsuz bir nostalji kaynağıdır.

Türkler için yüksek manevi değerler taşıyan Selanik, sokaklarını saran deniz kokusu, tıklım tıklım dolu kafeleri, tavernaları ve barlarıyla kendinizi yabancı gibi hissettirmeyen bir şehir. Atatürk’ün Evi, Sahil Şeridi, Selanik Kalesi, Aya Dimitros ve Bizans Kültür Müzesi Selanik ‘te mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Selanik Turları için Tıklayın

Selanik Turu sırasında görülmesi gereken yerler

Selanik Sahil şeridi: İzmir’e benzerliğiyle dikkat çeken Selanik, sahil olarak da İzmmir’in tüm özelliklerini taşıyor. Selanik sahil şeridi, İzmir Kordon’u kadar geniş olmasa da sahildeki barlara oturup güneşin batışını izlemek büyük keyif veriyor.

selanik atatürk evi

Atatürk Evi: Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğup büyüdüğü ev, şimdilerde müze olarak kullanılıyor. 2013 yılındaki yenilenme çalışmaları sonrası Atatürk Evi, çok daha modern bir hal alarak ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Evin bahçesindeki Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi tarafından dikilen nar ağacı, müzenin en çok ilgi çeken bölgesi.

Aristoteles Meydanı: Mimari yapısıyla kendisine hayran bırakan Aristoteles Meydanı, şehrin en ferah noktalarından. Fransız mimar Ernest Hébrard tarafından dizayn edilen meydanda, muhteşem şehir manzarasının yanında kafeler, barlar, kitapçılar, bankalar, oteller ve daha bir çok mekanı bulmak mümkün.

beyaz kule selanik Ladadika: Selanik ‘in tavernalarıyla meşhur bölgesidir. Birbirinden leziz yemekleri yiyebileceğiniz lokantalarda yunan ezgilerini dinleyebilirsiniz. Gündüzleri daha sakin olan bölge geceleri her mekandan taşan müzik sesiyle bambaşka bir görünüme bürünüyor.

Beyaz Kule: Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılan Beyaz Kule, halen Selanik ‘in simgesi durumunda. Şehrin deniz kıyısında yer alan Beyaz Kule, müze olarak kullanılıyor. Balkan Savaşları sonrası kule beyaza boyanmış fakat zamanla eski rengini geri almış. O günden sonra “Beyaz Kule“ olarak adlandırılan yapı, şehirde en çok ziyaret edilen turistik mekanlardan.

OTE Tower: 360 derecelik açıdan Selanik şehir manzarasını görmek isteyenler için birebir. 1966 yılında şehrin telekomünikasyon ağı için inşa edilen OTE Tower, 76 metre yüksekliğe ulaşıyor. 2005 yılında kulenin yüksek katlarından birine 360 derece dönebilen bir cafe-restoran inşa edilmiş ve şehrin tamamının görülmesi sağlanmış. İzmir Selanik Turu İçin Tıklayın

Selanik Turları ve Selanik Gezilecek Yerler Video;

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Aristoteles Meydanı, atatürk evi, Atatürk Evi selanik, Ladadika, Ladadika selanik, OTE Tower, OTE Tower Selanik, Selanik, Selanik Beyaz Kule, Selanik gezilecek yerler, Selanik Turu, Selanik Yunanistan,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları