Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Brüksel’in ünlü Grande Place Meydanı çiçek halıya bezendi!

16 Ağustos, 2018 | 16:32

Brüksel'in ünlü Grande Place meydanı çiçek halıya bezendi!

Brüksel’in ünlü Grande Place Meydanı çiçek halıya bezendi. Belçika’nın başkenti Brüksel’deki dünyaca ünlü ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Grande Place Meydanı, bu sene ilk kez Meksika motifleriyle bezenmiş dev çiçek halıya ev sahipliği yapıyor.

Belçika’nın başkenti Brüksel‘in dünyaca ünlü ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Grand Place Meydanı, bu yıl Meksika motifleriyle donatılan dev çiçek halıya ev sahipliği yapıyor.

Bürüksel’in turistik meydanında ilk kez Latin temasıyla oluşturulan halı, geleneksel olarak çiçek halı sanatıyla ünlü Meksika’nın Guanajuato bölgesiyle iş birliği yürütülerek yapıldı.

500 binden fazla Belçika begonyası kullanıldı

16-19 Ağustos tarihlerinde görülebilecek dev halı için dalya ve meşhur Belçika begonyalarından oluşan 500 binden fazla çiçek kullanıldı. Sarı, pembe, mor, turuncu ve beyaz dalya ile begonya çiçekleri ve çim kullanılarak oluşturulan halı motifleri, genç Meksikalı Grafik Tasarımcısı Roo ve Brüksel çiçek halı tasarımcısı Mark Schautteet tarafından oluşturuldu.

Turistlerin ilgi odağı olan 75 metre uzunluğunda ve 24 metre genişliğinde, bin 800 metrekarelik alana yayılan halı için 100 Meksikalı ve Belçikalı gönüllü işçi sabahın erken saatlerinde mesaiye başlayarak, 8 saat içinde adeta bir görsel şölene dönüşen dev çiçek halıyı yaptı.

Guanajuato bölgesinin kültürel zenginliğini yansıtmak için kuş, kurbağa ve güneş gibi motifler kullanılan halının, etkinliğin 1971 yılında başlatıldığından bu yana en kapsamlı motiflere yer verilen halı olduğu belirtiliyor.

19 Ağustos’a kadar sürecek etkinlik kapsamında Grand Place’a on binlerce ziyaretçi bekleniyor. Çiçek halı, 6 euro ücret karşılığında meydandaki tarihi belediye binasının balkonundan da görülebilecek.

Grand Place, ilk kez 1971&'de çiçeklerle donatıldı

Grand Place, ilk kez 1971’de çiçeklerle donatıldı

Grand Place’da ilk olarak 1971’de başlatılan ve 1986’dan itibaren her iki yılda bir düzenlenen çiçek halı etkinliği için ağırlıklı olarak Belçika’nın Gent kentinde yetiştirilen begonya çiçekleri kullanılıyor.

Brüksel’deki meydan 2014’te Türk halısına bezenmişti

Belçika, 17’nci yüzyılda Güney Amerika’da keşfedilen canlı renkli begonya çiçeklerinin en büyük üreticisi konumunda. Brüksel’in tarihi meydanı iki yıl önce Japon motifleri kullanılan çiçek halıyı sergilemiş, 2014’te ise Türklerin, Belçika’ya göçünün 50. yılı anısına Türk halısına bezenmişti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Belçika, Brüksel, Çiçek halı, Grand Place Meydanı, Guanajuato, Latin motifleri, Meksika halısı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları