Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Briers: Türk festivallerinin dünya sanatına açık olmasını takdir ediyoruz

28 Haziran, 2018 | 14:02

Briers: Türk festivallerinin dünya sanatına açık olmasını takdir ediyoruz

Avrupa Festivaller Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Briers, “Türk festivallerinin tüm dünyanın sanatına açık olmasını takdir ediyoruz. Oldukça kaliteli sanatçılarla kaliteli festivaller yapılıyor.” şeklinde konuştu.

Avrupa Festivaller Birliği (EFA) Yönetim Kurulu Başkanı Jan Briers, Türkiye’de düzenlenen uluslararası festivallerin, tüm dünyanın sanatına ve farklı kültürlere açık olmasını takdirle karşıladıklarını söyledi.

Jan Briers, 32. Uluslararası İzmir Festivali ve EFA Yönetim Kurulu toplantısı nedeniyle geldiği İzmir’de, gelecek dönemde düzenleyecekleri festivalleri görüştüklerini belirtti.

Briers, sadece Avrupa’da değil, Gürcistan, Rusya, Türkiye ve hatta Asya ülkelerindeki festivalleri planladıklarını ifade etti.

Avrupa Festivaller Birliği (EFA) Yönetim Kurulu Başkanı Jan Briers,

Türkiye’deki uluslararası festivallere övgü

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Mersin gibi kentlerin uluslararası düzeyde büyük festivallere ev sahipliği yaptığına belirten Briers, “Türk festivallerinin tüm dünyanın sanatına açık olmasını takdir ediyoruz.

Oldukça kaliteli sanatçılarla, kaliteli festivaller yapılıyor. Avrupa festivalleri için de istediğimiz şey bu. Her yerdeki sanata açık olması çok güzel. İşte insanları harika yapan, farklı kültürlere açık olmaları. Bunu İzmir’de, İstanbul’da, Ankara’daki diğer festivallerde görüyoruz.” dedi.

Jan Briers, Türkiye’deki festivallerin, organizasyon, sanatçı kalitesi ve izleyici kitlesi yönüyle Avrupa’daki festivallerle aynı seviyede olduğunun da altını çizdi.

Her ülkede karşılaştıkları zorlukların aynı olduğunu anlatan Briers, “Yeni sanatçılar, seyirci kitlesi ve toplum istiyoruz. Çünkü hedef kitlenizdeki toplum, bazen çok tutucu olabiliyor. Bu yüzden onlara farklı seçenekler ve yeni yüzler de sunmak gerekiyor. Türk festivalleri ile Belçika, Hollanda veya İngiltere’deki festivaller arasında herhangi bir fark görmüyorum.” diye konuştu.

“Turistleri etkiliyor”

Türkiye’nin, zengin kültürel mirasını, festivallerde yerli ve yabancı seyircilerin beğenisine sunduğunu dile getiren Briers, Efes Antik Kenti ve Aspendos gibi tarihi mekanlarda düzenlenen sanat etkinliklerinin, yabancı misafirleri oldukça etkilediğini kaydetti.

Briers sözlerine şöyle son verdi: “Şehirlerin gücü büyüyor. Bunun önemi de güçlü bir kültürel hayata, güçlü bir turistik aktiviteye sahip olmaktan geçiyor. Kültür ve turizmi bir araya getirdiğiniz zaman, eski şehirlere canlılık getirebilirsiniz. Yalnızca turizm anlamda değil ekonomik anlamda da durum böyle.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Avrupa Festivaller Birliği, EFA, Efes Antik Kenti, Festivaller, Jan Briers, Türk festivalleri, Uluslararası İzmir Festivali,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları