Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Brezilya’nın dünyaca ünlü Rio Karnavalı yaklaşıyor

06 Ekim, 2018 | 12:26

Brezilya'nın dünyaca ünlü Rio Karnavalı yaklaşıyor

Heyecan fırtınası yaklaşıyor… Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen, dünyanın en ünlü karnavallarından bir olan, her yıl yüzbinlerce turisti kendine çeken ünlü Rio Karnavalı, bu sene yine muhteşem manzaralara sahne olacak.

2 – 9 Mart 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan muhteşem Rio de Janeiro Karnavalı‘nda turistler, samba okullarının sergilediği muazzam görsel etkinliklerinin yanı sıra, heyecan verici ve hayranlık uyandıran birçok birçok etkinlikle de unutulmaz anlar yaşayacak.

Dünyanın en büyük sokak partisi olarak gösterilen Brezilya‘daki Rio Karnavalı’nda, samba okullarının geçit töreni ve dans şovları bu muhteşem organizasyona katılan turistlere bu sene de unutulmaz anlar yaşatacak.

Ünlü Rio Karnavalı büyük pehrizden önce yapılıyor

Brezilya’nın dünyaca ünlü Rio Karnavalı yaklaşıyor

Latin Amerika‘nın en önemlilerinden olan Brezilya‘daki Rio Karnavalı, Hristiyan inancına göre Büyük Perhiz’den önce düzenlenen bir karnaval. Oruç tutma, tövbe etme, dünyevi işlerden uzak durma dönemi olan perhiz döneminden bir hafta önce Rio Karnavalı büyük bir etkinliğe ev sahipliği yapmakta.

1640’lı yıllardan bu yana düzenlenen Rio Karnavalı, Yunanlı efsane Kral Momo’nun, perhizden önceki Salı gününü temsil eden taç giyme töreni ile başlar. Bu Rio Karnavalı’nın başlangıcını müjdeler. ‘Bloco’lar olarak bilinen, geçit arasındaki muhteşem samba dansçıları ile yüzlerce sokak grubu, Rio’nun mahalleleri boyunca süren geçit, tüm gece boyunca büyüleyici performanslar sergiler.

Samba Geçidi'ne onbinler katılıyor

Samba Geçidi’ne onbinler katılıyor

Samba okulları Sambadrome’daki final şovu için hazırlanırken, Impromptu sokak partileri ise her yerde devam eder. Ünü dünyaya yayılan bu muazzam karnavaldaki Samba Geçidi’ne her yıl 70,000’in üzerinde insan katılmaktadır.

WTS ile Rio Karnavalı’nın tadını çıkarın!

Maskeli partiler ve temalı gecelerin büyük bir kalabalığı çektiği Rio’nun ünlü yerlerinde çeşitli karnaval baloları düzenlenir. Samba okullarının kapılarını halka açtığı prova geceleri sırasında, tüm hareketin bir ön izlemesini görebilirsiniz.

Rio Karnavalı'nda ilk maskeli balo 1840'da yapıldı

Rio Karnavalı’nda ilk maskeli balo 1840’da yapıldı

Rio Karnavalı’nda ilk maskeli balo 1840 yılında gerçekleştirilirken, geleneksel Brezilya müziği olarak kabul edilen samba, Afrikalılar tarafından 1917 yılında karnavalı oldukça etkilemiştir.

Brezilya’nın ünlü karnavalı, Avrupa ve özellikle İtalya’daki karnavallarda kullanılan kıyafetlerin yerine daha çok Güney Amerika’daki Portekiz ve Afrika varlığından etkilenerek kendine özgü bir hal almıştır. Rio Karnavalı’nda kullanılan kostümler, tüy, çimen ve kemikler gibi çeşitli unsurlardan yapılmıştır.

WTS kalitesi ve güvencesiyle Brezilya Turları sizi bekliyor.

Rio Karnavalı ayrıca muazzam müzikal yetenekleri ile ünlü Afrika göçmen kölelerinin etkisine atfedilen benzersiz bir tarza da sahiptir. İlk samba ritimlerine, Portekizliler tarafından Brezilya’ya getirilen Afrika kölelerinin hayat verdiği bilinmektedir.

Karnavala her sene 1 milyon turist katılıyor

Karnavala her sene 1 milyon turist katılıyor

2019’un mart ayının 2’si ile 9’u arasında düzenlenecek olan Rio Karnavalı’nda yine danslar, şarkılar, heyecan verici gösteriler, partiler ve çok daha fazlası, dünyanın dört bir yanından gelen yaklaşık 1 milyon turiste unutulmaz anlar yaşatacak.

Rengarenk kostümleri ile sokak geçitlerine katılan samba okullarının sergiledikleri gösteriler turistleri kendine çekerken, karnavalda şampiyon olabilmek için kıyasıya bir yarışın içinde olacaklar.

Rio Karnavalı'nda Samba Okulları yarışacak

Rio Karnavalı’nda Samba Okulları yarışacak

Samba müziğinin, samba okullarının ortaya çıkmasında etkili olduğu Rio Karnavalı kutlamaları günümüzde bu okulların tam da kalbinde yer almakta. Yıllardır süren sokak grupları arasındaki rekabet, samba okullarının bir kimlik oluşturmasına neden oldu. Her okul bir yıl boyunca Rio Karnavalı için gece gündüz durmadan kendine has kostümler ve hazırladıkları şovlarla karnavala renk katarken, yılın en iyi 12 okulu arasında olmak için kıyasıya bir yarış içinde.

Samba okullarının içinde en eski ve en ünlüsü, tarihi 1928’e dayanan Mangueira’dır. Mangueira’yı Salgueiro, Mocidade, Grande Rio ve Beija Flor gibi samba okulları takip eder.

Samba okulları her yıl olduğu gibi bu sene de tutkulu samba dansçıları eşliğinde, fantastik ve oldukça kışkırtıcı kostümleriyle, Rio’ya gelen turistleri bu eşsiz etkinliğe katılmaya davet edecek.

Rio Karnavali yaklaşıyor

Karnaval zamanından haftalar önce başlayan Rio’daki sokak partileri özellikle yüksek sesli müzikle karakterize edilir. Her gece 300’den fazla farklı partiye yapılırken, bu durum turistlerin ilgisini çekmektedir.

İlk iki gününde samba okullarının geçiş törenine katıldığı Rio Karnavalı’nda gruplar ikiye ayrılır. Akşam saatlerinde başlayan ve Sambadrom olarak adlandırılan özel podyumda geçiş yapan grupların gösterileri kimi zaman sabahın ilk ışıklarına kadar sürmektedir.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
En büyük sokak partisi, Impromptu, Kral Momo, Rio de Janeiro karnavalı, Rio Karnavalı, Samba geçidi, Sambadrome,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları