Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Brenna MacCrimmon İstanbul’a geliyor

17 Kasım, 2014 | 08:43

Unutulmaya yüz tutmuş Balkan müziklerini yorumlayarak uluslararası alanda sevilmesini sağlayan Kanadalı sanatçı Brenna MacCrimmon, 13 Aralık Cumartesi akşamı İstanbul’a geliyor.

Dünya müziğinin sıra dışı isimlerini müzikseverlerle buluşturan 5. “Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri”nin son konuğu Balkan türkülerini yorumlayarak uluslararası alanda sevilmesinde büyük rol oynayan Kanadalı Müzikolog Brenna MacCrimmon.

13 Aralık 2014, Cumartesi akşamı, Mustafa Kemal Merkezi (MKM) Attila İlhan Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak olan BrennaMacCrimmon yakından bildiğimiz türkülere getirdiği yorumuyla İstanbullulara unutulmaz bir gece yaşatacak.

Türk halk müziğine 1980’lerde ilgi duymaya başlayan ve Kanada’da Orkestar Keyif adlı bir grubu olan Brenna MacCrimmon, uluslararası alanda Türk Halk Müziği ezgilerini söyleyen yabancı sanatçıların başında geliyor.

Balkan müziğine ilgisi Ankara Radyosu kayıtlarını dinleyerek başlıyor…

Türk Müziği’ne ilgisinin Ontario’da bir kütüphane ziyareti ile başladığını belirten MacCrimmon, orada rastlantı sonucu dinlediği Ankara Radyosu kayıtları sonrası bu müziğe karşı duygusal bir bağ geliştirdiğini belirtiyor. Sanatçı o günlerle ilgili: “Balkan müziklerini duyunca, çok farklı şeyler hissettim. Ritimleri, makamları çok hoştu. Sesler çok güzeldi. Özellikle kadın sesleri… Çok güçlüydü, aynı zamanda da duygusal. Sadece dinleyip bırakmak istemedim” diyor. Toronto Üniveristesi’nde etnik müzikoloji dersleri de alan MacCrimmon, sonrasında tanıştığı sanatçılardan bağlama dersleri almaya başlıyor.

Unutulmaya yüz tutan halk müziği arşivlerini araştıran ve Balkan müziği üzerine tezi nedeniyle Türk müziği üzerine de çalışmalar yapan MacCrimmon, unutulan halk müziği arşivlerini araştırıyor. Sonunda ise bu iş uzaktan yapılmaz deyip 1985’te İstanbul’a geliyor. 5 yıl İstanbul’da yaşayan sanatçı, Trakya ve Balkanlar’ı karış karış dolaşıyor. Bu kültürün yalnız müziği ile değil insanları ile de bütünleşiyor ve Türkçe öğreniyor. Nezahat Bayram, Kadriye Latifova, Safiye Ayla, Perihan Altındağ Sözeri gibi sanatçıları çok beğendiğini ifade eden MacCrimmon, 1998’te klarnet ustası Selim Sesler ile beraber Karşılama adlı bir albüm yapıyor ve bu albüm ile June Ödülü’nü kazanıyor.

Balkan ezgilerinden oluşan 3 albüm

Rumeli müziği olarak bilinen, Balkan Türk ezgilerinden oluşan 3 albümü olan Brenna MacCrimmon başta Baba Zula olmak üzere pek çok sanatçı ile birlikte çalışıyor, konser verip televizyon programlarında da yer alıyor.

MacCrimmon, ünlü yönetmen Fatih Akın’ın İstanbul Hatırası : (Crossing the Bridge) filmde ise ‘Ben Bir Martı Olsam” ve ”Penceresi Yola Karşı’ adlı türküleri seslendirmişti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Avea, Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri, Balkan müzikleri, Brenna MacCrimmon, Brenna MacCrimmon balkan, Brenna MacCrimmon istanbul, Brenna MacCrimmon kimdir, Brenna MacCrimmon konser, Brenna MacCrimmon konserleri, Brenna MacCrimmon türkiye, Sıra Dışı Müzik Konserleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları