Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bosna Hersek’teki etnik köyde zamanda yolculuğa hazırlanın!

03 Ocak, 2019 | 15:44

Bosna Hersek'teki etnik köyde zamanda yolculuğa hazırlanın!

Bosna Hersek’in Banovici kenti yakınındaki Mackovac isimli etnik köy, barındırdığı Osmanlı ve İkinci Dünya Savaşı yıllarına ait eski eşyalarla turistleri adeta zamanda yolculuğa çıkarıyor.

Bosna Hersek‘in orta kesimindeki Banovici şehri yakınında kurulan Mackovac Etnik Köyü, içinde barındırdığı farklı dönemlere ait antika eşyalarla ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkarıyor.

Bosna Hersek etnik köy

Bosna Hersek’teki etnik köyde zamanda yolculuğa hazırlanın

Osmanlı döneminden İkinci Dünya Savaşı’na kadar birçok eski eşyayı barındıran ve bu özelliği ile açık hava müzesini andıran etnik köy, eski zanaatların yaşatıldığı dükkanlarla da ülke kültürü ve tarihine ışık tutmakta.

Girişindeki “stres ve üzüntü yasaktır” yazısıyla dikkati çeken etnik köyde, hala faaliyette olan bir değirmen de bulunuyor.

Balkan turlarının en önemli ülkelerinden olan Bosna Hersek’teki köyün sakinlerinden ve zanaatkarlarından Amel Ahmetovic, etnik köyün yabancı turistlerin yoğun ilgisini çektiğini belirterek köydeki dükkan sahiplerinin de eski eşyalar konusunda ziyaretçilere bilgiler verdiğini söyledi.

tnik köy 8 yıl önce kuruldu

Etnik köy 8 yıl önce kuruldu!

Etnik köyün 8 yıl önce kurulduğunu söyleyen Ahmetovic, “Ziyaretçilerimize 30 binden fazla antik eşyayı yakından görme ve inceleme imkanı sunuyoruz. Köyün içinde bir demir ustamız ve işleyen bir değirmenimiz var.” şeklinde konuştu.

Ahmetovic, etnik köyün içinde 1966’da inşa edilmiş bir “Bey Evi” de bulunduğunu belirterek bu evde Osmanlı kültür ve geleneklerine ait bakır ibrik, çaydanlık, kahve öğütücüsü ve örgü şişi gibi çok sayıda eşyanın sergilendiğinin altını çizdi.

WTS kalitesi ile Bosna Hersek Kayak Turları sizi bekliyor

Gelen turistlere geleneksel Boşnak halk şarkıları sevdalinkalar eşliğinde keyifli bir gezi sunduklarını belirten Ahmetovic, “Köye gelenler adeta zamanda yolculuğa çıkıyor. Eski zamanlardaki gibi kahve eşliğinde keyif yaparak ve şarkılar söyleyerek rutinden uzaklaşma imkanı sunuyoruz.” açıklamasında bulundu.

Osmanlı koleksiyonuna yoğun ilgi

Osmanlı koleksiyonuna yoğun ilgi

Köy içinde dikkat çeken en önemli koleksiyonlardan biri Fikret İbrisimovic’e ait saat koleksiyonu. İbrisimovic’in daha çok Osmanlı dönemine ait saatleri, turistlerin ilgisini çekiyor. Etnik köyün genelinde görülebilecek Osmanlı dönemine ait eşyalar ziyaretçilerin en çok ilgisini çekenler arasında yer alıyor. Özellikle 16. ve 18. yüzyıllar arasındaki döneme ait eski Osmanlı silahları, bakır ve altından yapılmış el işi eşyalar, ziyaretçilerin en çok merak ettikleri arasında bulunuyor.

İkinci Dünya Savaşı'na ait eşyalar da sergileniyor

İkinci Dünya Savaşı’na ait eşyalar da sergileniyor

Etnik köyde Osmanlı’nın yanı sıra İkinci Dünya Savaşı’na ait eşyalar da sergileniyor. Savaş zamanına ait silah ve mühimmatlar da büyük ilgi görmekte. Bosna Hersek’te yıllar önce kullanılan takıların da yakından incelenebileceğini köyde, el yapımı müzik enstrümanları, eski paralar, geleneksel kıyafetler, ahşap eşyalar ve eski mutfak gereçlerine de rastlamak mümkün.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Amel Ahmetovic, Banovici, Bey Evi, Bosna Hersek, Boşnak şarkıları, Etnik Köy, ikinci dünya savaşı, kültür, Mackovac Etnik Köyü, Osmanlı, Sevdalinkalar, Seyahat, tarih, Turizm,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları