Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Booking.com ve Dünyadaki Rekabet

22 Haziran, 2017 | 19:53
Booking.com Türk Acenteleri

Booking.com & Global Rekabet

Booking.com ile rekabet edemeyen Türk acentelerin TÜRSAB şikayetleri sonucunda, TÜRSAB’ın mahkemeye başvurmasıyla birlikte Booking.com’un faaliyetleri durdurulmuş ve iç piyasada acenteler pazar paylarını büyütmüşlerdi.

 

Booking.com Gibi Firmalarla Rekabet Edebilen Şirketler

 

Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerinin, TÜRSAB’ın mahkemeye başvurusuyla durdurulması sonucunda, iç pazarda yine Türkiye’de faaliyet gösteren acenteler satışlarını arttırmayı başardılar. Ama Outgoing (yurtdışı turları) düzenleyen acenteler için, aynısını söylemek pek mümkün olmuyor.

Bunun nedeni Türkiye’de turizm sektörünün önde gelenleri, dünya turizm piyasası devleri, TUI, Priceline, Expedia, Airbnb, El Corte Ingles ve Thomas Cook gibi firmalar ile aynı piyasa da yer almak ve global turizm piyasasından pay almaya çekiniyor,  bunun yerine iç piyasa da rekabet etmeye çalışıyorlar.

Türkiye’de Faaliyet Gösteren Acentelerin Booking, Expedia, Airbnb Gibi Firmalarla Rekabet Edememelerinin Bazı Nedenleri?

 

TUI, Priceline, Expedia, Airbnb, El Corte Ingles ve Thomas Cook gibi büyükler Booking.com ve benzeri olan TripAdvisior, Hotels.com, VNR gibi online projelerle hayıflanmayıp, rekabet etmeyi asli ve kaçınılmaz görev sayarken Türkiye’deki fotoğraf ne yazık ki aynı şekilde görülmemektedir.

Neredeyse tüm Türk acenteler birliğinden yani TÜRSAB’tan Booking.com ve benzeri sitelerin kapanmasını veya yasaklanmasını isterken onlarla rekabet edecek hiçbir girişimde bulunmamıştır.

Türk acentelerinin veya Türkiye’de faaliyet gösteren acentelerin, sadece Türkiye üzerine bölgesel incoming veya ülke içindeki tatilcilere outgoing hizmetlerde bulunmaları bunun en büyük etkisi olarak görülmektedir. Bu şekilde tek bir bölgeyi geliştirerek lider olmaya çalışmak, tek bir pazarı kontrol etmek ve kazancını fazlalaştırmak istemeleri, dünya turizm piyasasından pay almalarını engellerken, aynı zamanda dünya’da turizm sektörü liderleriyle de rekabet edememektedirler.

Dünya Turizm Sektöründe Rekabet Nasıl İşliyor?

 

Dünyada turizm sektörü, internetin gelişmesi ve mobil cihazların kullanımının artmasıyla birlikte artık satışların online üzerinden yapıldığı bir sektör haline geldi. Bu da turizmde yeni firmaların ortaya çıkmasına neden oldu. Örneğin Booking.com’un sahibi olan Priceline online satış kanallarıyla araç kiralama, tur paketleri ve otel rezervasyonlarına kadar bir çok alanda, dünyanın her yerine hizmet verebilmektedir ve dünya turizm piyasasının %30’luk kısmını oluşturmaktadır. Aynı şekilde Ev kiralama için Airbnb, Priceline’ın rakibi Expedia ve TUI’de bu hizmetleri kolaylıkla sağlamaktadır. Her gün yeni gelişmelere göre, yeni pazarlama stratejileri üretiyor, hizmetlerini sürdürerek piyasa’da güçlenmektedirler.

Türkiye’de Faaliyet Gösteren Acentelerin Global Bir Acente Olması Ve Dünya Turizm Sektöründen Pay Alması Mümkün

 

Türk acenteleri ve Türkiye’de faaliyet gösteren acentelerin ise sadece Türkiye pazarına çalışmalarının yanı sıra, dünyadaki turizm sektöründen pay alabilmeleri, global bir sisteme ve hizmete sahip olarak mümkün. Aynı zaman da fiyat konusunda da “en iyi fiyat garantisi verebilmeli” ve “hizmet kalitesi” önemli bir faktördür.

Global Bir Firma Olan (WTS ) World Travel Service, Booking, Expedia, TUI İle Rekabet Edebiliyor

Türkiye de faaliyet gösteren ve global bir acente olan (WTS) World Travel Service yıllardır,  TUI, Booking.com, Expedia, El Corte Ingles ve Thomas Cook gibi dünyanın turizm piyasasına yön veren acenteler ile rekabet edebiliyor.

WTS, diğer  acentelerin aksine, öncelikle hedefini aynı sektörün önde gelen firmaları gibi global turizme yöneltiyor ve dünyada tatil yapmak isteyen potansiyel müşterilere hizmet vermek için, dünya üzerindeki rakiplerini kendi silahları ile vuruyor. Yani, Booking.com, TUI, Expedia gibi firmaların verdiği “En İyi Fiyat Garantisi” ile turlar düzenliyor, otel rezervasyonları gerçekleştiriyor.


Bunun yanı sırada uluslararası turizm firmalarıyla anlaşmalar yapıyor. “Constance Hotels” gibi dünyanın önde gelen zincir otelleriyle ortaklık kurması ve (WTS) World Travel Service olarak, Emirates ve FIFA ile resmi tur operatörü konumunda bulunması, büyük avantaj sağlıyor. WTS, “En İyi Fiyat Garantisi” vermesinin yanında “Para İadesi Garantisi” ile paket turlar düzenlemektedir. Bu sayede dünyaca ünlü turizm firmalarıyla rekabet etmektedir.

WTS Dünyanın En Ünlü ve Popüler Tatil Yerleriyle Kaliteli Hizmet Veriyor

WTS World Travel Service, dünyanın en ünlü ve popüler tatil yerlerine  “En İyi Fiyat Garantisi” ve “Para İadesi Garantisi” ile kaliteli hizmet verebiliyor. WTS’nin başlıca çalıştığı tatil bölgeleri; Balayı Cenneti Maldivler, Özgürlüğün Simgesi Küba Kültür Turları, Yaz Aylarının Vazgeçilmezi Yunanistan ve Yunan Adası Turları, romantik tatilin adresi İtalya Plajları, dünyanın cennet köşeleri Tropik Adalar  hizmet verdiği yerlerdir.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Acenteler, Airbnb, booking.com, dünya turizm sektörü, El Corte Ingles, Expedia, Rekabet, Thomas Cook, Tropik Adalar, Tui, World Travel Service, WTS,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları