Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Booking.com davasındaki bilirkişi raporu şaşırttı!

26 Aralık, 2018 | 16:52

Booking.com davasındaki bilirkişi raporu şaşırttı!

Türkiye’de haksız rekabete neden olduğu iddiasıyla Booking.com’a açılan davaya gelen bilirkişi raporunda davalının seyahat acentesi olmadığı, otel rezervasyonlarında aracılık etmediği ve haksız rekabet ile ilgisinin bulunmadığının belirtilmesi şaşkınlık yarattı.

TÜRSAB’ın, Türkiye’de vergi ödemediğini bu nedenle de haksız rekabete yol açtığını iddia ederek internet sitesi Booking.com hakkında İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesi’ne dava açtı.

Booking.com davasındaki bilirkişi raporu şaşırttı

Mahkeme, booking.com’un internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetinin durdurulması için ihtiyati tedbir kararı aldı. Booking.com’un avukatlarının tedbirin kaldırılması için yaptığı itirazlar ise sonuç vermemişti.

Sorumluluğu yok

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davada hakim, dosyaya bilirkişi raporunun ulaştığını açıkladı. Vergi ve ticaret hukuku konularında uzman öğretim üyeleri tarafından hazırlanan 30 sayfalık bilirkişi raporunun sonuç kısmında, Türkiye’deki temsilcisi olan Booking.com’un sorumluluğunun bulunmadığı, seyahat acentesi olmadığı, otel rezervasyonlarında aracılık etmediği ve haksız rekabet ile ilgisinin bulunmadığı belirtildi.

Yaptığı iş simsarlık, ruhsata gerek yok

Merkezi Hollanda da bulunan Booking.com BV’nin ise yabancı bir şirket olduğu belirtilen raporda, bu şirketin yaptığı işin simsarlık olduğu, bunun için seyahat acentesi ruhsatı almasının gerekli olmadığı ifade edildi.

Vergi vermeli

Raporda, Hollanda da bulunan Booking.com BV’nin Türkiye’deki otellerde aracılık ederek gerçekleşen otel rezervasyonlardan elde ettiği komisyonun Türkiye’de elde edilen gelir olması nedeniyle Türkiye’de vergi vermesi gerektiğini vurgulandı.

Ancak vergi ödemesinin de diğer rakiplerle haksız rekabet teşkil edip etmeyeceği, iş şartlarına uymama haline girip girmeyeceği hususunun ise Türk doktrininde tartışmalı olduğuna dikkat çekildi. Ancak takdirin mahkemede olduğu kaydedildi.

Bilirkişi raporunda çelişkiler var

Bilirkişi raporu ile ilgili olarak söz olan davacı avukatı, raporda birçok çelişkinin mevcut olduğunu söyleyerek, “Sonuç kısmı bile çelişkilidir. Ayrıntılı beyan için süre istiyoruz” itirazında bulundu.

Dava Nisan ayına ertelendi

Davalı Booking avukatı ise, raporun sonuç kısmında çelişki olmadığını söyleyerek, yaklaşık ispat şartı ortadan kalkmıştır. Tedbir kararının bilirkişi raporu gözetilerek değişen şartlar nedeniyle kaldırılmasını talep ederiz” açıklamasında bulundu.

Mahkeme tarafların bilirkişiye karşı detaylı beyanda bulunmaları için süre verdi ve davayı Nisan ayına erteledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bilirkişi raporu, booking.com, Haksız rekabet, İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesi, mahkeme, otel rezervasyonu, TÜRSAB,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları