Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Boğaziçi Üniversitesi ile ikinci bahar yaşanacak

05 Kasım, 2013 | 10:45

bogazici-universitesi Boğaziçi Üniversitesi, Harvard Üniversitesi ile birlikte “İkinci Bahar” programını başlatıyor. Boğaziçi Üniversitesi akademik kadrosu Tarih, arkeoloji, politika, sanat ve insan bilimleri alanında dersler verecek.

Boğaziçi Üniversitesi kuruluşunun 150. yılını kutlarken, Harvard Üniversitesi’nin katkıları ile, öğrenmenin yaşı olmadığını kanıtlayacak sıra dışı bir programa imza atıyor.

İkinci Bahar Programı,  Boğaziçi Üniversitesi ve Harvard Institute for Learning in Retirement (HILR) programı işbirliği ile katılımcılar üniversite hayatına yeniden başlıyor. “İkinci Bahar Programı”nda tarih, arkeoloji, politika, sanat ve insanbilimleri alanlarında verilecek dersler Boğaziçi Üniversitesi’nin Bebek Kampüsü’ndeki İktisadi ve İdari Bilimler Binası’nda verilecek.

Harvard Institute for Learning in Retirement Programlarından esinlenilerek; ayrıca kurumlar arasındaki karşılıklı akademik ve kültürel ortaklığı arttırıcı işbirliği hedeflenerek ortaya çıkan programda, katılımcılara şimdiye kadar isteyip de üzerinde çalışma olanağı bulamadıkları alanlarda kendilerini geliştirme imkanı sunulacak. Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) tarafından,

“İkinci Bahar”larını yaşamakta olan katılımcılara özel olarak hazırlanan tarih, arkeoloji, politika, sanat ve insanbilimleri alanlarındaki derslerle bu konulardaki bilgi birikiminin ve deneyimlerin arttırılması hedefleniyor. Harvard Institute for Learning in Retirement ile kısa dönemli eğitmen ve personel değişimlerini de kapsayan, karşılıklı akademik ziyaret ve değişim programları tasarlanması ile başlayacak program öğrenmenin yaşı olmadığını hissedebilen tüm katılımcılara açık olacak.

Programın amacını, açıklayan Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve BÜYEM Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Meltem Özturan, “Program; akademik ve profesyonel hayatın içinde yer almış katılımcılarımız için; hızlı ve köklü değişimlerin yaşandığı bugünün dünyasında bu değişimi yakalamak ve dünü, bugünü ve geleceği anlamak; yeni bir birikim, vizyon ve düşünsel derinlik yakalamak amacıyla bir fırsat sunmayı amaçlamaktadır.” derken, programın katılımcılara üniversite hayatını yeniden tattırmayı ve onlara ders seçenekleri ile nostaljik bir eğitim-öğretim dönemi yaşatmayı hedeflediklerini vurguluyor.

Programın açılış dersinde konuşan Harvard Institute for Learning in Retirement Direktörü Leonie Gordon “Günümüzde daha uzun ve sağlıklı yaşam imkanları 65 yaş üzeri nüfusun sayısını artırdı. Amerika’nın nüfusu bugün 317 milyon, bunun 42 milyonu 65 yaş üzerinde. Ve bu sayının artarak yükselmesi bekleniyor. Amerika’da bugün 100 yaşın üzerinde yaşayan kişilerin sayısı 54.000. Bu rakam 30 yıl önceye göre % 66 artmış durumda. Türkiye’nin nüfusu da giderek yaşlanıyor. 29 yaş altı nüfus oranı azalırken, 65 yaş üzeri nüfus sayısı giderek yükseliyor. Bugün Türkiye’de 6.7 milyon insan 65 yaş üzerinde, bunun 2023’te 8.6 milyon kişiye ulaşması bekleniyor. Günümüzde yaşlanma artık bir köşede oturmak anlamına gelmiyor. İleri yaşlarda öğrenme ile sağlık arasında doğru orantılı bir ilişki ortaya konmuş durumda. İleri yaşlarda eğitimi Türkiye’de Boğaziççi Üniversitesi ile birlikte başlatmaktan mutluluk duyuyoruz. Harvard Üniversitesi olarak Boğaziçi Üniversitesi ile yaptığımız bu işbirliğinin gelecekte artan değişim programları ile devam etmesini umuyoruz.”dedi.

İkinci Bahar programı birbirini takip eden dönemlerde açılacak 4 ayrı modülden oluşuyor. Kasım ayının ilk haftası başlayacak eğitimlerde her modül ayrı olarak, haftada üçer saat olacak şekilde 8 hafta boyunca devam edecek. Harvard Institute for Learning in Retirement, Boston’da gerçekleşecek değişim programı ise, bu programın sonunda yer alacak 1 haftalık bir eğitim ziyareti şeklinde opsiyonel olarak yer alıyor. Bu sayede isteyen katılımcılar eğitimlerinin bir kısmını Harvard Üniversitesi’nde geçirebilecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Amerika, Boğaziçi, Boğaziçi Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi Rektör, BÜYEM, Harvard Institute, Harvard Institute for Learning in Retirement, Harvard Üniversitesi, İkinci Bahar Programı, İkinci Bahar Programı Boğaziçi, Meltem Özturan, Prof. Dr. Meltem Özturan,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları