Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Boeing’in 2018 hedefi belli oldu!

01 Şubat, 2018 | 17:22

Boeing rekor 2017 sonuçlarını ve 2018 yılına ilişkin hedeflerini açıkladı. 2017 yılı dördüncü çeyreğinde, performansı ile 2,9 milyar dolar faaliyet nakit akışıyla işletme kazançları rekor kırarak 3 milyar dolar oldu.

Dünyanın en önemli havacılık şirketlerinden olan Boeing rekor kırdığı 2017 sonuçlarını ve 2018 yılına ilişkin beklentilerini açıkladı. 2017 yılı dördüncü çeyreğinde, performansı ile 2,9 milyar dolar faaliyet nakit akışıyla işletme kazançları rekor kırarak 3 milyar dolara çıktı.

Güçlü teslimatlar, performans ve vergi reformu ile GAAP (Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri) EPS (hisse başı kazanç) 5,18 dolar ve esas faaliyet kazancı (GAAP dışı) 4,80 dolar oldu.

Muilenburg: Pazarın çok önünde bir büyümeyi başardık

Boeing Yönetim Kurulu Başkan ve CEO’su Dennis Muilenburg, “Boeing’de tüm ekiplerimiz disiplinli üretim, geliştirme programları, geliştirilen hizmetler, müşteriye teslim edilen değerlerle rekor bir finansal ve operasyonel performans yılı geçirdiler. Bu performans çalışanlarımıza ve işimize daha fazla yatırımı, hissedarlarımıza da daha fazla kazancı mümkün kıldı.

2017’de ilk 737 MAX uçaklarını teslim ettik, 737 MAX 10 programını başlattık ve 787-10’un ilk uçuşunu tamamladık ve bu süre zarfında her zamankinden daha fazla ticari uçak teslim ettik. ABD Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek ilk KC-46 Tanker’i uçurduk, Kara Temelli Stratejik Caydırıcı program için ön sözleşme imzaladık.

Katar’la 36 adet F-15 uçağı için sözleşme imzaladık. Yıl içinde ürünlerimizin daha uzun ömürlü olması için Boeing Global Services’i başlattık ve pazarın çok önünde bir büyümeyi başardık.” şeklinde konuştu.

Muilenburg, “Aurora Flight Sciences’ın satın alınması da dahil olmak üzere yeni kapasiteler geliştirerek ve Horizon Xinovasyon organizasyonunu başlatarak birbirini tamamlayan kapasiteler geliştirmeye yatırım yaptık.

Böylece, yeni hizmetler ve ürünler geliştirerek gelecek pazarlar ve büyüme için kendimizi aktif olarak konumlandırdık. Ekiplerimiz,geleceğe dönük olarak, müşterilerimize, çalışanlarımıza ve hissedarlarımıza en iyi değeri sunmak üzere odaklanmaya, inovasyon, büyüme ve verimlilik yoluyla kazanmaya ve pozisyonumuzu dünyanın lider havacılık ve uzay firması olarak sürdürmeye devam etmektedirler.” ifadelerini kullandı.

Dördüncü çeyrekteki 2,9 milyar dolarlık faaliyet nakit akışı güçlü işletme performansından kaynaklandığı açıklandı.
Bu çeyrekte şirket 1,7 milyar dolar karşılığı 6,7 milyon hisseyi geri satın almıştır ve hissedarlarına 0,8 milyar dolar temettü ödendiği belirtildi.

Tüm yılda şirket 9,2 milyar dolar karşılığı 46,1 milyon hisse geri satın alarak ve 3,4 milyar dolar temettü ödedi. Güçlü nakit üretimi ve firma görünümüne güvene dayalı olarak, yönetim kurulu Aralık ayında çeyrek dönem için hisse başı temettü oranını yüzde 20 artarak, var olan hisse geri alım programını 18 milyar dolarlık yeni yetkilendirmeyle değiştirdi.

Yeni yetkilendirme altında hisse geri satın alımlarının önümüzdeki 24-30 ay içinde yapılması bekleniyor.

Nakit ve pazarlanabilir hisseler tutarı, çeyreğin başından bu yana değişmeyerek 10 milyar dolarda kaldı. Çeyreğin başında 10,8 milyar dolar olan borç tutarı 11,1 milyar dolar oldu.

4. çeyrekte 209 ticari uçak teslim edildi!

Şirketin çeyrek başında 474 milyar dolar olan teslim edilecek sipariş tutarları, dördüncü çeyrekteki 40 milyar dolarlık net sipariş tutarı da dahil olmak üzere çeyrek sonunda 488 milyar dolara çıktı.

Dördüncü çeyrek için Ticari Uçak gelirleri planlı yüksek teslimat hacmi ve karmasıyla 15,5 milyar dolar oldu. Dördüncü çeyrek faaliyet karı güçlü uygulamaları yansıtacak şekilde yüzde 11,5’e yükseldi.

Boeing 4. çeyrek boyunca, Ticari Uçaklar rekor sayıda 209 uçak teslim etti. 787 programı, ilk müşterisi Singapur Havayolları’na teslim edilmesi beklenen 787-10’un tanıtımını yaptı.

737 programı çeyrek boyunca 44 adet MAX uçağı teslimatını gerçekleştirdi. 737 MAX başlangıcından bu yana, flydubai’den yeni 177 uçak siparişi de dahil olmak üzere, 4.300 sipariş aldı. 777X geliştirme çalışmaları devam etmekte olup ilk 777X test uçağının üretimi başladı.

Ticari Uçaklar çeyrek boyunca 414 net sipariş alırken, teslim edilecek siparişlerin sayısının 5 bin 800 uçak olduğu ve değerinin 421 milyar dolar tutarında olduğu ifade edildi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Aurora Flight Sciences, Boeing 2018 hedefi, Boeing Global Services, Boeing Yönetim Kurulu Başkan ve CEO’su Dennis Muilenburg, Dennis Muilenburg, EPS, GAAP, Singapur Havayolları,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları