Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bodrum’un su sorunu 2011’de bitecek

24 Haziran, 2009 | 16:16

Mehmet Kocadon Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Yarımadası’nın Acil Su Temini Projesi’nin tamamlanmasıyla 2011’de Bodrum’un su sorunu kalmayacağını bildirdi.

Kocadon, gazetecilere yaptığı açıklamada, Geyik Barajı’ndan Bodrum’a su getirecek proje kapsamında Güvercinlik-Bodrum arasında boru döşeme çalışmalarının hızlı şekilde devam ettiğini söyledi. Projenin 3 ana hattan oluştuğunu belirten Kocadon, ”bu hatlardan biri Bodrum-Turgutreis, diğeri Torba-Göltürkbükü- Gündoğan-Yalıkavak ve bir diğeri Yalı hattı” dedi.

Projenin Bodrum Yarımadası için büyük önem taşıdığına işaret eden Kocadon, şöyle devam etti: ”Boru hattı döşendikten ve su depolarımıza kadar geldikten sonra en büyük sorun ortaya çıkıyor. Su şebekesi borularının acilen yenilenmesi lazım. Biz belediyeler olarak bu hazırlıklara başlayacağız. İnanıyorum ki 2011 yılında Bodrum’un su sorunu kalmayacak. 2011’de Bodrum’un merkez nüfusunun 32-33 bin olacağına inanıyorum. Yarımada bazında ise fazla nüfus artışı beklemiyorum. Bu su, yaz nüfusuyla birlikte 700 bin kişiye ulaşacak.”

Bodrum’da su sorununun devam ettiğini belirten Kocadon, ”ancak şu anda vanalarımızın yüzde 97’si açık. Belediye olarak Bodrum’a günde 19 bin metreküp su veriyoruz. 12 bin metreküp suyu da tankerler taşıyor. Ancak Bodrum Belediyesi olarak su kaçağımız çok fazla. Yüzde 55-60 arasında su kaçağı var. Dünya standartlarında ise bu rakam yüzde 5” diye konuştu. Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon ise projenin yıllar önce hazırlandığını, bugün hayata geçecek olmasının mutluluk verici olduğunu söyledi.

Bodrum Yarımadası’nın kurak bir bölge olduğunu belirten Mahmut Kocadon, şunları kaydetti: ”Şu anda ciddi bir su sıkıntımız var. Ayrıca turizmde de su çok önemli bir faktör. Bu nedenle mutlaka bu sorunu çözmemiz gerekiyor. Bu projenin gelecek günlerde Bodrum’a hayat vereceğine inanıyorum. Bodrum’daki mevcut suyun kalitesinin düşük olması turizmi olumsuz etkiliyor. Özellikle tankerle taşınan suyun kalitesi çok düşük.”

Yeni Asır

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bodrum, Bodrum Belediyesi, Bodrum gece hayatı, Bodrum Otelleri, Bodrum turları, Bodrum'da tatil, Bodrum'ta tatil, Bodrum'un su sorunu, Mehmet Kocadon,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları