Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bodrum’da “Tanıtma Grubu” oluşturuldu

29 Temmuz, 2009 | 11:12

Bodrum Kalesi Bodrum Yarımadası Tanıtma Vakfı bünyesinde oluşturulan ’Tanıtma Grubu’ ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Üç kişilik grubun hazırladığı, “Bodrum Yarımadası Tanıtım Stratejisi” Dedeman Otel’de yönetim kurulu üyelerine anlatıldı.

Sunumu gerçekleştiren grup başkanı Özay Kartal, Bodrum’un hastalıklı turizminin kan kaybını durdurabilmek için geleneksel ve pansuman niteliği taşıyan önlemlerden kaçınılması gerektiğini vurguladı. Bodrum’a kalıcı çözümler gerektiğini belirten Kartal, “Bu şekilde yapılan çalışmalar Bodrum gibi bir destinasyon için yeterli değil. BOYTAV’ın kontrolünde bir hedef belirlenmesi gerekir. Bodrum’da turist açısından detaylı bir veri çalışması yok. Turistin gelişi yönünden hangi ulaşım yolunu, neden Bodrum’u seçtiği gibi istatiksel veriler yok” dedi.

Bodrum’un dünyadaki turizm pastasından aldığı payın azlığından yakınan Kartal, şunları söyledi:

“Dünyada yılda 924 milyon turist tatile çıkıyor. Bodrum Türkiye’ye gelen Avrupalı turistin sadece yüzde 0,2’sini ağırlıyor. Bu veriler Bodrum’un Avrupa’da çok iyi bilinen bir yer olmadığı gerçeğini ortaya koyuyor. Türkiye en çok turist alan ülkeler sıralamasında yüzde 2.8 ile 9. sırada. Bu Türkiye için iyi bir yer. Türkiye’nin aldığı turiste göre, Bodrum’un durumuna baktığımızda ise yüzde 0,1’lerde olduğunu görüyoruz. Dünya turizmine bakıldığında Almanya’nın yüzde 30 ile en çok turist sağlayan ülke olduğunu görüyoruz. Turist merkezi olan Almanya’dan Bodrum’a gelen turist sadece yüzde 0,87’dir. Alman turistler artık Bodrum’u tercih etmiyor. 2001- 2008 yıllarında Türkiye turizmi 13 milyondan- 26 milyona kadar ilerlemiş durumda. Ancak, Bodrum kesinlikle bu gelişmeyi takip edememiştir. Yatak kapasitesi neredeyse Bodrum ile aynı olan İbiza, Bodrum’a göre iki kat daha fazla turist ağırlıyor.” Bodrum Belediye ve BOYTAV Başkanı Mehmet Kocadon ise şunları söyledi:

Kahve kültürüyle olmaz

“Bodrum’un kaybedecek zamanı kalmadı. Artık profesyonelce hareket etmeliyiz. Kahve kültürüyle turizmden bir şeyler bekleme dönemi geçti. Bugün internet çağında, verilere baktığımızda, Azerbaycan’ın bile ne kadar önemli olduğu ortadadır. Bunun için artık noktalarımızı belirleyip, profesyonelce saldırmamız gerekir. Yoksa arkadaşlar, Bodrum turizmi bitiyor. Çarşıda dükkan sahipleri esnaf, 10 Euro ciro yapamadım demeye başladı. Şu yakaladığımız sinerjiyi artık aktif hale getirmeliyiz. Bodrum Belediyesi olarak bir bütçe ayrılacaksa ben buna hazırım. BOYTAV başkanlığım süresincede bunu acısını çok çektim. Bodrum’da turizminde, özellikle turist sayısında bir yükselme yakalayamıyorsak, tanıtımı bir gider kalemi olarak gördüğümüz içindir. Artık tanıtım bir gider kalemi değil.” (Hürriyet)

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bodrum, Bodrum Tanıtma Grubu, Bodrum tatil, Bodrum turları, Bodrum Yarımadası Tanıtma Vakfı, BOYTAV, İbiza, Özay Kartal, Sektörel Turizm Haberleri,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları