Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bodrum’da çevre yararına deve güreşi!

05 Ocak, 2010 | 15:57

Bodrum Deve Güreşi Bodrum’un Ortakent- Yahşi Beldesi‘nde 16. Geleneksel Ortakent-Yahşi Deve Güreşi Festivali düzenlendi.

Güreşten elde edilen gelir alt yapı ve arıtma tesisi hizmetlerinde kullanılacak.

Güreşlere Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgesi‘nden yaklaşık 160 deve katıldı.

Bazı güreşlerde hızını alamayan develer seyircinin arasına daldı. Bazı izleyenler ezilmekten son anda kurtulurken, geriye sandalye ve tabure kırıkları kaldı. Güreşlerde zaman zaman deve sahipleri arasında da tartışma yaşandı.

Bodrum Kaymakamı Feridun Cemal Özdemir, Balıkesir‘den katılan Fernaz isimli devenin sahibi Nihat Altınkaya‘ya ve İzmir‘den katılan Cambazoğlu Kabus adlı devenin sahibi Yaşar Tokluoğlu‘na kupalarını verdi.

Deve güreşi ve benzeri gelenek ve göreneklerin yaşatılmasını istediklerini söyleyen Ortakent-Yahşi Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz, “Her yıl ocak ayının ilk Pazar gününde bu güreşleri gerçekleştiriyoruz. Deve güreşleri artık pahalı bir hobi haline geldi. Bunu bir festival halinde yaşabilmek bizi mutlu ediyor. Başa güreşen develerin en az 150 bin TL civarında fiyatları var” dedi.

Güreşlerden elde edilen gelirin alt yapı hizmetleri ve arıtma tesisi için kullanılacağını kaydeden Başkan Şahbaz “Bir anlamda develer bugün doğa ve çevre için güreşti” dedi. Güreşleri izlemeye gelenler arasında yer alan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise, “Yılbaşındaki kalabalık buradaki deve güreşlerinde de devam ediyor. Turizm açısından yeni yıla özellikle yurt dışı turizmi açısından umutlu girdik. Örf ve adetlerimizi devam ettirmek açısında da burada gördüğümüz güzelliği de takdir etmek lazım; Bodrum ekonomisine Bodrum turizmine bir katkıdır. Bodrum Yarımadası‘nda 3 yerde deve güreşimiz var. İleride belki bunu tek olarak Bodrum Yarımadası adı altında düzenleyebiliriz. Bir arena haline gelebilir” diye konuştu. Güreşleri izleyenler arasında Milliyetçi Hareket Partisi Muğla Milletvekili Metin Ergun ile yabancı uyruklu turistler de yer aldı. (Bodrum Haber Merkezi)

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bodrum, Bodrum Haberleri, Cambazoğlu Kabus, Cemal Özdemir, Feridun Cemal Özdemir, Fernaz, Mehmet Kocadon, Mehmet Onur Şahbaz, Metin Ergun, Nihat Altınkaya, Ortakent Yahşi, Yaşar Tokluoğlu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları