Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Böcekhane’de restorasyon çalışmaları sürüyor

15 Eylül, 2010 | 11:47

Kocaeli’nin en önemli tarihi yapılarından olan ve yüzyıllık geçmişi bulunan Böcekhane’de restorasyon çalışmaları sürüyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, Osman Hamdi Bey tarafından yaptırılan Böcekhane binasındaki restorasyon çalışmaları devam ediyor. Yapım tarihi, kullanım alanı gibi konularda kesin bir bilginin olmadığı yapı, aslına uygun olarak restore edilip vatandaşların kullanıma sunulacak.

Gebze Eskihisar’da bulunan Böcekhane olarak adlandırılan yapıya da el atan Büyükşehir, harabe haldeki binayı restore ediyor. Depremde büyük hasar gören binadaki çalışma ile tarihi bir miras daha Türkiye’ye ve Kocaeli’ne kazandırılmış olacak.

Kamulaştırılması 2009 yılında yapılarak Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen 160 metrekarelik tarihi yapının merdivenleri, çelik konstrüksiyon üzerine ahşap kaplama olarak restore edilecek. Islak mekanları seramik, zemin ve tavan döşemeleri ise ahşap kaplama olarak yenilenecek tarihi yapıda idari ofis, hol ve tuvalet lavabo gibi kısımlar da bulunacak ve yapının birinci katı ile çatı katı çelik kirişlerle desteklenecek.

Öte yandan, 1991 yılında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenen Böcekhane için kesin tarihi bilgiler bulunmuyor. Yapım tarihinin 1900’lü yılların başı olduğu tahmin edilen Böcekhane binasıyla ilgili çeşitli rivayetler bulunuyor. Tarihsel süreç içerisinde farklı amaçlarla kullanılan yapıda, Osman Hamdi Bey’in İpek Böcekçiliği ile ilgilendiği yolundaki rivayet ise bunlardan bir tanesi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Böcekhane, Böcekhane Çalışmaları, Böcekhane Restorasyon, Böcekhane Restorasyon Çalışmaları, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları