Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

BM Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Çankaya Köşkü’nü ziyaret etti

28 Mart, 2013 | 23:06

BM Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (WTO) Genel Sekreteri Taleb Rifai ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in de hazır bulunduğu kabulde Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin turizme verdiği önemi vurgulayarak, “Turizm, büyük bir ekonomik ve kültürel faaliyet olmanın ötesinde, dünya barışına, farklı kültürlerin birbirini tanımasına, önyargıların kırılmasına katkı veren bir alan. Dünyanın sadece belli insanlara ait olmadığını, bu zamana da ait olmadığını gösteren bir alan.” dedi.

Türkiye’nin, 155 üyesi bulunan Dünya Turizm Örgütü’nün çalışmalarına verdiği desteği de yenileyen Cumhurbaşkanı Gül, ülkenin bu alanda her türlü iş birliğine açık olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, seyahatlerin artması için vizelerin kolaylaştırılması gerektiğine de işaret etti.

GENEL SEKRETER RİFAİ: TÜRKİYE İLE GURUR DUYUYORUZ

Dünya turizmi hakkında bilgi veren BM Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Rifai ise turizmin, kalıp yargıların aşılması ve insanların olduğu gibi görülmesine yardımcı olduğunu anlattı. Turizmin öneminin daha iyi anlaşılması için siyasi desteğin önemine işaret eden Rifai, Cumhurbaşkanı Gül’e turizme yönelik desteğinden dolayı teşekkür etti. Rifai, “Türkiye’ye desteğimiz devam edecek. Türkiye bizim için herhangi bir üye değil, özel bir ülke. Türkiye ile gurur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

CUMHURBAŞKANI GÜL’E AÇIK MEKTUP

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü ile Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi, 2011 yılında, dünya liderlerinin turizme desteklerinin sağlamak ve sektörün ekonomik kalkınma ve istihdam yaratılmasına olan katkılarını ön plana çıkarmak amacıyla ‘Turizm İçin Küresel Liderler’ kampanyası başlattı. Söz konusu kampanya çerçevesinde hazırlanan açık mektup, bugüne kadar 48 üye ülke liderine sunuldu. Genel Sekreter Rifai, söz konusu mektubu Cumhurbaşkanı Gül’e de sundu.

DEDESİ İSTANBULLU

Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Rifai, dedesi Halil Rıfat Bey’in 19. yüzyılın sonu ya da 20. yüzyılın başında İstanbul’dan Halep’e geldiğini, annesinin de orada doğduğunu anlatırken, “Yarı Türküm” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Gül de, “Bu coğrafyada hepimiz birbirimizin akrabasıyız.” karşılığını verdi.

Ürdün vatandaşı olan Taleb Rifai, 1949 yılında Kahire’de dünyaya geldi. Ürdün hükümetinde, Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı ile Turizm ve Tarihi Eser bakanlığı görevlerinde bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
BM Dünya Turizm Örgütü, BM Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri, Çankaya Köşkü, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kültür ve Turizm Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ömer Çelik, Taleb Rifai, Taleb Rifai Çankaya, UNWTO Genel Sekreteri Taleb Rifai,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları