Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Birleşmiş Milletler’den Küba çağrısı

28 Ekim, 2015 | 10:47

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ABD’nin Küba’ya uyguladığı ticaret ambargosunu 24. yılında da devam ettirme kararını oy birliğiyle kınadı ve kaldırılmasını istedi.

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodríguez Parrilla, ülkesinin bu ambargo yüzünden yaşadığı sıkıntıları anlatarak “Bu ambargonun insani etkileri hesaplanamaz boyutta. Kübalıların yüzde yetmişi doğdukları günden bu yana bu ambargo yüzünden sıkıntı çekiyor” dedi.

İki ülke arasında 54 yıldır donmuş ilişkilerin tekrardan başlatılması için Barack Obama yönetimi bu sene birçok diplomatik adım attı. Ancak ambargonun tam olarak kaldırılması Amerikan Kongresi’nin kararına bağlı. Ancak Kongre’de üstünlüğü elinde tutan Cumhuriyetçiler, ambargonun kalmasından yana değil.

ABD’nin BM Yardımcı Büyükelçisi Ronald Godard, tasarının bekleneni veremediğini iddia etti:

“İlişkilerin normalleştirilmesi uzun ve karmaşık bir yol da olsa, biz dikkate değer bir ilerleme kaydettik. Ne yazık ki Küba hükümeti her seneki gibi yine bir tasarı çıkarttırma yoluna gitti. Bu tasarı metni, Başkan Obama yönetiminin şimdiye kadar attığı dikkate değer adımlardan ve kararlılığından bahsetmiyor.”

Küba için ilişkilerin normalleşmesinin önündeki en büyük engel, ticari ambargoların kaldırılması.

Bu ambargonun Amerikan ekonomisine yıllık kaybı 1.2 milyar dolar olarak hesaplanırken, Küba için bu miktar 685 milyon dolar.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Küba’ya ambargonun kaldırılmasına hayır diyen iki ülke ise yine ABD ve İsrail oldu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Birleşmiş Milletler, Birleşmiş Milletler Küba, BM, BM Küba, Küba, küba birleşmiş milletler, Küba Haberleri,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları