Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bir Kış Masalı Bansko

12 Ocak, 2017 | 14:57

Bulgaristan’ın kayak beldesi Bansko, ünlü kayak merkezleri ile kış turizminin cazibe merkezi olmaya devam ediyor.

Bulgaristan, kayak tutkunlarının adresi olmaya devam ediyor. Unesco koruması altındaki Pirin dağlarının eteklerindeki Bansko kayak merkezleri de Avrupa kış turizminin gözdesi olamayı başarmış. Skylife Dergisi yazarı Dimana Trankova Bulgaristan’ın ünlü kış turizmi merkezi Bansko hakkındaki deneyimlerini şöyle aktarıyor.

Bulgaristan’ın kış turizmi cenneti Bansko’ya gitmek üzere güneye doğru yola çıkıyorum. Burası, başkentten arabayla yalnızca 150 km mesafede, Pirin Dağı’nın eteğinde, 927 metrelik bir rakıma kurulu bir kayak merkezi. Tesis, haşmetli Vihren Zirvesi’nin (2.914 m) karlarla kaplı tepelerine bakıyor.

Bulgaristan Bansko Kayak Turları

Bansko sokakları sırtında kayak ve snowboard taşıyan ve tesisin pistlerini keşfetmek için sabırsızlıkla teleferiğe doğru akan turistlerle dolu. Farklı zorluk seviyelerinde toplam 75 km uzunlukta piste sahip tesiste, hepimize yetecek kadar alan vardı.

Bansko bir kış merkezi olmadan önce de önemli bir ticaret ve zanaat merkeziydi. Bansko başta tütün, pamuk, değerli madenler olmak üzere pek çok ürünü taşıyan ticaret kervanlarına sahipti. Bansko’nun önemli bir merkez olarak ortaya çıkması XVIII. ve XIX. yüzyıllara rast gelir.

Uygun Fiyatlarla Bulgaristan Bansko Kayak Merkezleri, Kayak Otelleri TIKLAYIN

Bansko’nun kalbinde, o dönemden kalma güzel evleri saklayan yasaklayıcı duvarlar bunu kanıtlar nitelikte. Bu evlerin çoğu artık otellere ya da geleneksel restoranlara dönüşmüş durumda; aralarında müzeler de bulunuyor. Örneğin, rengarenk boyanmış Velyanova Kashta’nın; aralarında Osmanlı döneminden kalma pehlivanların da yer aldığı çok etkileyici duvar resimleri var. St. Trinity Kilisesi’nin çan kulesi Bansko’nun eski şehir merkezini gözleyen bir koruyucu gibi; Vihren Zirvesi’nin görkemli silüetiyle birlikte şehri mükemmel bir yere dönüştürüyor. Bansko’da kışı mutlu bir şekilde geçirmek için ihtiyaç duyduğum son detay da bu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bansko, Bulgaristan, Kayak,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları