Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Beşiktaş’taki tarihi tütün deposu 7 yıldızlı otel oluyor

26 Haziran, 2009 | 09:40

tarihitutundeposu1 Beşiktaş’taki tarihi tütün deposu yıkılarak yerine 14 katlı, 7 yıldızlı lüks otel yapılacak.

Otelin 7 katının yerin altında, 7 katının ise üstünde olması planlanıyor. Tanrıverdi Holding tarafından yapılacak olan otelin işletmesinin yabancı bir şirkete verileceği belirtildi.

Kadıköy iskelesinin karşısında, Deniz Müzesi’nin yanında yer alan bina, 1929 yılında Mimar Victor Adaman tarafından yapıldı. Astro Tütün Deposu olarak yıllarca hizmet verdi. Bir süre Grundig televizyon fabrikası oldu. 1985’ten beri boş olan binayı önce Tekfen Holding, sonra Tanrıverdi Holding satın aldı.

Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkan Asistanı Aziz İba, “Yıllarca boş kalan, zamanla tinercilerin yuvası haline gelen binayı temizlerken bir kamyon martı ölüsü attık. Binada aşırı derecede pire vardı. Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu üyeleri içeri giremedi. Binayı temizledik, ilaçladık, sonra üyeler içeri girebildi” dedi.

Aziz İba, Cumhuriyet döneminin ilk sanayi yapılarından biri olan tarihi Tütün Deposunun yıkılmasını eleştirenler için ise şöyle konuştu; “Kafamıza göre yıkmadık. Kurul bu konuda çok ciddi araştırmalar yaptı. Yıkmadan yapabilmenin mümkün olmadığı ortaya çıkınca, bina yıkılırken fotoğrametrik rölöve yapıldı. Bina üzerindeki bir rölyeften ya da bir işlemeden dolayı değil, yıllarca insanların hafızasında bir kütle olarak yer aldığı ve Cumhuriyet ’in ilk sanayi yapılarından biri olduğu için tarihi eser ilan edilmişti. Yıkıp yeniden yapıldığı zaman bunun aynısını yapmak çok kolay. Üzerinde bir el işçiliği yok, sıva ve boya. Sıradan bir bina. İnsanlar Dolmabahçe Sarayı yıkılmış gibi davranıyorlar. Otel, eski binanın birebir aynısı, kütlesi ve yüksekliği kadar olacak. Biz içinde oynayacağız. Kurul kararı da binanın kütle olarak korunması ve galerinin korunması doğrultusunda.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
7 Yıldızlı Otel, Astro Tütün Deposu, Aziz İba, Beşiktaş Semti, Deniz Müzesi, Kadıköy İskelesi, Tanrıverdi Holding, Tarihi Tütün Deposu, Tekfen Holding, Victor Adaman,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları