Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bergama’da Akropol teleferiği hizmete girdi

14 Ekim, 2010 | 15:30

İzmir’in Bergama İlçesinde, Akropol antik kentine kolay ulaşım sağlamak amacıyla “Tarihi Koruma Projesi” adı altında yapılan teleferik hizmete açıldı. Akropolis Teleferik A.Ş. İşletme Müdürü Ali Yıldırım, teleferiğin Akropol’ü trafik yoğunluğundan dolayı gördüğü zararlardan koruyacağını söyledi.

3 bin yıllık geçmişe sahip antik Bergama Krallığı’nın merkezi konumundaki Akropol’e hızlı ve rahat ulaşım imkânı sağlandığını belirten Yıldırım, “Projenin hayata geçmesiyle tarihî dokuya zarar verilmeden 330 metre yükseklikteki andezit kaya yapısına sahip Akropol’e teleferikle ulaşan yerli ve yabancı turistler, hem 3 bin 500 metre gitmekten hem de dar, virajlı ve tehlikeli yollardan kurtuldu.” dedi. İlçenin tarihî dokusu açısından en iyi seçenek olan teleferiğin 2005 yılında projelendirildiğini anlatan İşletme Müdürü Yıldırım, “Birinci güzergâh olan Akropol ile Asklepion arası, İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Bergama Belediye Başkanlığı ve Bergama Alman Arkeoloji Enstitüsü Kazı Başkanlığı’ın itirazlarıyla diğer çevre etkileri sebebiyle iptal edildi. Daha sonra Akropol üzerinden olan iki numaralı güzergâh, 2006 yılında alınan izinlerle hayata geçirildi. Proje 2007 yılında, Alman Arkeoloji Enstitüsü Kazı Başkanlığı ve Bergama Müze Müdürlüğü yetkilileriyle arkeologların, bilimsel çalışmalar sonucunda o noktada tarihî doku olmadığını belirtmesiyle hayata geçti.” şeklinde konuştu.

Teleferikle tamamen risksiz ulaşım sağlandığını ifade eden Ali Yıldırım, şunları söyledi: “Bergama teleferiği, Türkiye’de bir ilk olarak ayrılabilir gondol sistemli projedir. Teleferik, 330 metre yükseklikteki Akropol antik kentine 3 dakika 55 saniyede çıkıyor. Dokuz kabinle hizmet veren tesis, saatte bin 200 kişi taşıyor. Ayrılabilir gondol sistemiyle tel üzerindeki yolcularını hızını kesmeden, istasyona gelen turistlerimizin kabinlere, daha düşük hızda hareket halindeyken binmesini sağlıyor. Sistem, dünyanın en güvenilir teleferik şirketlerinden olan İtalyan Letnier firması tarafından ve tamamen Türk ortaklığıyla kuruldu.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ali Yıldırım, Bergama, Bergama Akropol, Bergama Akropol Teleferik, Bergama Alman Arkeoloji Enstitüsü Kazı Başkanlığı, Bergama Belediye Başkanı, Bergama Haberleri, Bergama Krallığı, Bergama Teleferik, İzmir Bergama, İzmir Bergama UNESCO, Turizm Gazetesi,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları