Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Belkıs, Gaziantep turizmine dopingi etkisi yaptı!

08 Ocak, 2019 | 14:20

Belkıs, Gaziantep turizmine dopingi etkisi yaptı!

Gaziantep’in simgesi haline gelen “Çingene Kızı” mozaiğinin, ABD’den getirilen 12 parçası arasında bulunan ve mozaiklerin çıkarıldığın köyün adı olan “Belkıs”ın ismi verilen kadın figürü, “ölü sezon” olmasına rağmen kente ve Zeugma Mozaik Müzesi’ne ilgiyi artırdı.

ABD’den Gaziantep’e getirilen Çingene Kızı mozaiğinin ailesi olarak nitelendirilen 12 parça mozaik, hem sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesine hem de kent turizmine kış sezonunda ilgiyi artırdı.

Belkıs, Gaziantep turizmine dopingi etkisi yaptı!

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’in 2018 yılı için olan “1 milyon turist” hedefini tutturduklarını belirterek, bunun moral ve motivasyonunu yaşadıklarını söyledi.

Kentin en büyük değerlerinden olup çıkarıldığı günden bu yana kentin adeta simgesi haline gelen “Çingene Kızı” mozaiğinin, yıllar önce kaçakçılar tarafından yurt dışına kaçırılan 12 parçasının büyük uğraşlar sonucunda ait olduğu topraklara döndüğünü hatırlatan Şahin, “Çingene kızının ailesine kavuşması, 60 yıllık hasretin bitmesine yönelik çok güzel bir lansman yaptık. Yurt dışındaki eserlerimizin vatanına dönebildiğini gösteren bir örneğin yaşanması ve bu eserlerin burada sergilenmesi bir fark yarattı.

Şimdi, ‘Daha önce ben görmüştüm’ diyenlere ama gel bir de Çingene kızının ailesini gör, kuş çeşitlerini gör, kız kardeşi Belkıs’ı gör dediğimiz bir gelme sebebimiz var.” ifadelerini kullandı.

Belkıs Gaziantep turizmine olumlu katkı yaptı

“Kış sezonu olmasına rağmen turlar devam ediyor”

Belediye başkanı Şahin, turizmde kış sezonunun hareketsiz bir mevsim olduğunu, bölgede turizm sezonun nisan ayında başladığını belirterek, “Buna rağmen şehirde çok ciddi şekilde turlar devam ediyor. Kış olmasına rağmen gelişler devam ediyor. Müzeye gelişlere baktığınız zaman bunun yüzde 15’inin yabancı turist olduğunu görüyoruz.

Müzemizin 2018’de yaklaşık 270 bin ziyaretçisi var. Bu ayda da geçen ocak aylarına göre yüksek bir ziyaretçi sayısı var. Bunun da nedeni Çingene Kızı mozaiğinin yeni parçaları. Toplumun çok hoşuna gitti, büyük bir merak duygusu uyandırdı. Hem de Avrupa ve Amerika’daki eserlerimizin anayurduna dönebilmesinin büyük bir keyfini yaşıyor ve bunu görmek istiyorlar. Herkesi ‘Gaziantep’e gelme zamanı’ deyip, davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Çingene Kızı”nın ailesi olarak nitelendirilen, mozaiğin bordür parçaları olan eserler arasındaki kadın başı figürüne, mozaiklerin çıkarıldığın köyün adı olan “Belkıs”ın isim verilmişti. 12 mozaik parçasında, satir, pan maskesi, Hint tavus kuşu ve maenad maskesi gibi tasvirler bulunuyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Belkıs, Çingene kızı, Fatma Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Turizmi, Zeugma Müzesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları