Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bayramda uzak diyarlar mı, yakın komşular mı?

25 Temmuz, 2014 | 10:46

Bayram tatiline sayılı günler kala, yıllık izinlerini birleştirerek tatil planı yapanlar bavullarını hazırlamaya başladı.

Tatilciler, yurtdışı ve Türkiye’de gidecekleri yerleri çoktan belirlerken, en çok merak edilenlerin başında ise bayram trendleri geliyor. Visa Europe Türkiye, geçen sene Ramazan Bayramı’nın kart kullanımından yola çıkarak, Türklerin bayram tercihlerini açıkladı. Türkler geçen yıl Ramazan Bayramı tatilinde en çok nereye gitti ve ne yapmayı tercih etti?

İşte birkaç ipucu…

5 -12 Ağustos 2013 tarihlerini kapsayan verilere göre, geçen yıl Ramazan Bayramı’nda, Türklerin Visa kartlarını en fazla kullandıkları ülkelerin başında ABD geliyor. İkinci sırasında ise İngiltere yer alıyor. Uzaklara gitmeyenlerin tercihi ise komşudan yana. Aynı dönemde Türklerin Visa kartlarını en çok kullandıkları üçüncü ülke Yunanistan oldu.

YURTİÇİ VE YURTDIŞI BAYRAM TURLARI İÇİN TIKLAYIN

Türkler geçen yıl bayram boyunca yurtdışında Visa kartlarıyla 33 milyon Euro harcadı. Bu harcamaların içindeki en büyük pay yüzde 12 ile konaklama olurken, ikinci sırada yüzde 8 ile kıyafet harcamaları, üçüncü sırada ise yine yüzde 7,5 ile eğlence giderleri yer aldı.

Yabancılar da Türkiye’den kıyafet almayı seviyor

Analize göre yabancı turistlerin geçen sene Ramazan Bayramı döneminde Türkiye’ye ilgisi de büyük oldu. Aynı zaman diliminde Türkiye’ye gelen ziyaretçiler 117 milyon Euro harcadı. En fazla harcama Ruslar tarafından yapılırken; ikinci ve üçüncü sırada İngiliz ve Amerikalı turistler yer aldı. Geçen yıl Ramazan Bayramı’nda Türkiye’ye gelen yabacılar Visa kartları ile en çok konaklama (harcamalardaki payı yüzde 12) ve uçuş masraflarını (harcamalardaki payı yüzde 9) ödemeyi tercih etti. Türklerin olduğu gibi yabancıların da kıyafet harcamaları alışveriş tercihlerinde yüzde 8 ile üst sıralarda yer aldı.

Yurtdışında kart mı, nakit mi?

Visa Europe’un verileri, Türklerin kart kullanma alışkanlıklarına da ışık tutuyor. Öyle ki, geçen sene bayram döneminde Türkler kartlarıyla satış noktasında doğrudan ödeme yapmayı, nakit çekmeye tercih etti. Buna göre bayramı yurtdışında geçiren Türkler, Visa kartlarını kullanarak 590 bin ödeme işlemi yaparken, nakit çekim işlemleri bunun sadece 38 bin adedini oluşturdu.

Visa kartları ile 200’den fazla ülkede, milyonlarca noktada, Türkiye’de olduğu gibi rahat ve güvenli alışveriş yapılabildiğine dikkat çeken Visa Türkiye Ülke Müdürü Merve Tezel, “Yurtdışında da, Türkiye’de olduğu gibi tüketiciler, nakit para çekmek yerine harcama ve alışverişlerinde kart kullanmayı tercih ediyor. Nakde oranla kart kullanımının tercih edilmesinde Visa’nın sağladığı kolaylık ve güvenli alışveriş opsiyonları büyük rol oynuyor” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bayram tatili, Bayram tatili kaç gün, Bayram tatili ne zaman, Ramazan Bayram tatili, Ramazan Bayramı, Ramazan Bayramı haberleri, ramazan bayramı kaç gün, ramazan bayramı tatil turu, Ramazan bayramı turları, şeker bayramı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları