Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bayram tatilinde en çok Amerika ve Paris tercih edildi

29 Eylül, 2009 | 13:50

Bayran tatilinde en çok Amerika ve Paris tercih edildi Bankalararası Kart Merkezi (BKM), arife gününün bir gün öncesi dahil olmak üzere, Ramazan Bayramını kapsayan 18- 23 Eylül 2009 döneminde, kredi kartlarıyla 1.1 milyar lira tutarında harcama yapıldığını açıkladı.

İlgili dönemde kartla 12 milyon 894 bin 252 adet işlem yapıldı. Türkiye’de yerleşik kart sahibi olanların yurtdışında yaptığı harcamalara bakıldığında en çok harcama listesinin ilk sırasında 10.2 milyon lirayla ABD yer aldı. ABD’yi sırasıyla Fransa (6.3 milyon lira) ile Almanya (5.5 milyon lira) izledi. Yurtdışı harcamalarında yoğunluk giyim, aksesuar ve konaklama tarafında gerçekleşti. Bu sektörleri, alışveriş merkezleri ve hizmet sektörü takip etti.

Kart kullanıcısı coştu

BKM, bu döneme ait harcama toplamının 2008’in aynı dönemine göre yüzde 41 oranında arttığına dikkat çekti. BKM, yılın en çok işleminin arife gününde yapıldığını da açıkladı. Arife gününde (19 Eylül Cumartesi günü), BKM sisteminden saniyede 638 adet banka ve kredi kartı işlemi geçerek, son 5 yılın işlem adedi rekoru kırıldı. Arife günü toplam banka ve kredi kartlarıyla 5 milyonun üzerinde işlem gerçekleşti.

Arife gününün bir gün öncesi dahil olmak üzere, Ramazan Bayramı’na denk gelen 18-23 Eylül 2009 dönemindeki toplam cironun yaklaşık yarısı olan 520 milyon lira, 19 ve 20 Eylül 2009 tarihlerinde yapılan işlemler sonucu gerçekleşti. En çok harcamanın yapıldığı sektörler arasında, marketler ve alışveriş merkezleri ile giyim ve aksesuar sektörü ilk sıralarda yer aldı. Bayramın birinci günü olan 20 Eylül’de ise benzin ve yakıt istasyonları sektörünün cirosu ilk sırada yer aldı.

Milliyet

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Fransa da Gezilecek Yerler, Fransa Paris, Fransa Tatil, Fransa Yemek, İtalya, İtalya Bayram, İtalya Gezi, İtalya Outlet, İtalya Roma, İtalya Turları, İtalya Ve Türkiye, Milano İtalya, Paris Alışveriş, Paris Gezisi, Paris Otel, Paris Otelleri, Paris Tatil, Paris Turları, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları