Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bayramda Mardin otellerinde yer yok

12 Kasım, 2010 | 19:06

Mardin otelleri doldu.

Mardin’de 9 günlük Kurban Bayramı öncesi turistik tesisler ve konaklama merkezlerinde doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı.

Bayram tatilini tarihi ve turistik kentte geçirmek isteyen çok sayıda yerli ve yabancı turist Mardin’de rezervasyon yaptırdı. Kent ve ilçelerde otellerde yer kalmadı. Mardin’e rezervasyon yaptıran turizm acentelerinin getirdiği turistler Diyarbakır ve Şanlıurfa’da konaklamak zorunda kalıyor.

Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olması dolayısıyla bölgedeki otel ve resmi pansiyonlarda rezervasyonların dolduğunu, bayram tatili süresince turist yoğunluğu yaşanacağını söyledi.

Kurban Bayramı tatili boyunca, Mardin’deki turistik tesisler ve konaklama merkezlerindeki doluluk oranının yüzde 100’e ulaştığını belirten Ayanoğlu, “Bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasının yanı sıra havaların da sıcak olması turist hareketliliğini beraberinde getirdi. Kurban Bayramı’nda bölge turizmcisinin yüzü güldü. Bayramda Mardin’i tercih eden turistlerin büyük çoğunluğu İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerden gelen yerli turistlerden oluşuyor. Ayrıca esnafı ve vatandaşların temizlik ve çöplerin toplanma saatlerine riayet konusunda dikkatli olmalarını tavsiye ediyorum. Seyahat acenteleri ve turların yanı sıra Mardin’in bayram tatilinde münferit olarak bir günlüğüne gelecek çok sayıda yerli turisti ağırlayacağız. Şu anda Mardin ve ilçelerinde bulunan otellerde yer bulmak imkânsız, misafirlerimizi kendi evlerimizde ağırlamak zorunda kalıyoruz.” dedi.

Turistlerin tarihi kente olan yoğun ilgisi karşısında esnafın da yüzü gülüyor. Kentin tarihi yapısı ve dokusuyla zamanın canlı bir şahidi olduğunu söyleyen turistler, Mardin’i gezip görmenin bir ayrıcalık olduğuna dikkat çekiyor. Artuklu Kervansaray Otel sahibi Sabahattin Evrensel ise şehre gelen yerli ve yabancı turistleri Mardin misafirperverliğiyle gelenek ve görenekler çerçevesinde ağırladıklarını söyledi. Evrensel, “Şu anda bütün otellerimizde yer kalmadı. Bize gelen rezervasyonları kabul edemiyoruz. 3 aylık yaz döneminde yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle turist sayısında azalma yaşanmıştı. Kurban Bayramı ile Mardin turist kaynıyor.” ifadesini kullandı.

Erdoba konağı sahibi Bülent Sümer, sonbahar aylarında turist yoğunluğunun başladığını söyledi. Kurban Bayramı ile otelde doluluk oranının yüzde 100’e ulaştığını anlatan Sümer, “Şu anda müşteri kabul edemiyoruz. Başka yerlere yönlendiriyoruz. Mardin’deki otel kapasitesi bin 500’ü geçmiyor. Şu anda ikinci otel inşaatımız devam ediyor. İnşallah Nisan ayında hizmete sokmayı hedefliyoruz. Bu otelimize de şimdiden 2011 yılı sonuna kadar rezervasyon aldık.” şeklinde konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bayram tatili Boş Oteller, Bayramda Mardin Otelleri, Mardin, Mardin Belediye Başkanı, Mardin Otelleri, Mehmet Beşir Ayanoğlu, Turizm Tatil,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları