Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bayındır, turizmdeki en büyük riski açıkladı: Her 4 turistten biri Arap!

14 Ocak, 2019 | 14:50

Bayındır, turizmdeki en büyük riski açıkladı: Her 4 turistten biri Arap!

TÜROB Başkanı Bayındır, arz fazlalığına rağmen İstanbul ve Antalya’da yeni otel yatırımlarının devam ettiğine dikkat çekti. Turizmdeki en büyük riski konaklama sektöründeki arz fazlası olarak gördüklerini belirten Bayındır, yeni yatırıma değil yenilemeye teşvik verilmesini istedi.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, turist başına harcamanın 612 dolara düştüğünü söyleyerek, 2019 yılında en önemli çalışmanın bu alanda yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Bayındır, turizmdeki en büyük riski açıkladı

2018 yılı ile birlikte ülke turizminin yükselişe geçtiğini hatırlatan Timur Bayındır, “Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Türkiye’ye gelen turist sayısı 11 ayda yüzde 22.2 artışla 37 milyon 537 milyon kişi oldu. Yıl oransal olarak aşağı yukarı bu düzeyde bir artışla sonlanacak gibi görünüyor.” açıklamasında bulundu.

“Türkiye dolulukta en yüksek artışı yakaladı”

Kasım 2018 yılı otel doluluklarının 2017’nin aynı ayına göre yüzde 1.5 artarak yüzde 63.7’ye ulaştığını ifade eden TÜROB Başkanı Timur Bayındır, “Ocak-Kasım 2018 döneminde de doluluklar yüzde 10.3 artarak yüzde 66.7’ye yükseldi. 2018 yılı 11 aylık performanslarda Türkiye doluluk oranında en yüksek artışı yaşayan ülke oldu.” yorumunda bulundu.

“Birkaç yıla daha ihtiyaç var”

Turizm gelirlerindeki artışın turist sayısındaki ve doluluk artışı kadar hızlı ilerlemediğinin altını çizen Bayındır, Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajda, “Avrupa ülkelerinden geri dönüşlerin başlaması sevindirici. Ancak fiyatlarda 2013-2014 yıllarının seviyelerine dönmek için birkaç yıl daha beklememiz gerekiyor. Mutlaka ve mutlaka kişi başı harcamayı, dolayısıyla gelirleri artırıcı uygulamaları devreye sokmak zorundayız.

Belki turist sayısını beklentilerin üzerinde artırabiliriz ama asıl önemli olan geliri artırmak. Kişi başı harcama bu yılın 3. çeyreğinde 612 dolara geriledi. Geçen yıl bu rakam 684 dolar olmuştu. İspanya’da turist başı harcama 1.050 Avro civarında, yani Türkiye’nin epey üstünde. İtalya’da 1.100 Avro ve Fransa’da ise kişi başı harcama 1.400 euronun üzerine çıkıyor. Buradaki farkın en önemli sebeplerinden biri, turiste şehir içinde eğlence, gastronomi, kültür/sanat gibi alanlarda harcama yaptırabilmektir.” açıklamasını yaptı.

“En büyük risk konaklama sektöründeki arz fazlası”

Konaklama sektöründe yatırımlar yavaşlarken, Anadolu’daki yatırımlarda artış kaydedildiğini belirten Timur Bayındır, sektördeki en büyük riski konaklama sektöründeki arz fazlası olarak gördüklerini ifade etti.

Anadolu’daki yatırımların planlı ilerlemesi gerektiğini belirten TÜROB Başkanı Timur Bayındır, “Plansız yatırımlar hızlanırsa gelecek dönemlerde fazla kapasite riski ortaya çıkabilir. Antalya ve İstanbul’daki yeni yatırımlar arz fazlalığına rağmen artıyor. Yatak arzındaki aşırı artış turizmdeki sıkıntılardan biri haline gelmiş durumda. Bir planlama yapılması şart. Yenileme teşvikleri konusunda adım atılması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Antalya, İstanbul, Aydın ve Muğla’da yıpranma sürecine giren birçok otel bulunduğunu hatırlatan Timur Bayındır, bu illerde yeni yatırım yerine renovasyon yatırımlarına teşvik verilmesi gerektiğini savundu. Başkan Bayındır, “Turizm yatırımlarının sürdürülebilir olarak planlanması için “Yatırım İzleme Kurulu” oluşturulmalı, ‘Yatırım Teşvik Sistemi’ revize edilmelidir.” dedi.

“Her 4 turistten biri Arap”

İstanbul’a gelen turist profiline de değinen Bayındır, şu anda kente gelen her 4 turistten birinin Arap turist olduğuna vurgu yaptı. Bayındır, “Arap turistlerin rotalarındaki en önemli ve en çok rağbet gören ülke Türkiye. Son zamanlarda Arap turistler yeşil ve serin destinasyon tercihlerinin yanı sıra Muğla, Antalya ve Marmaris gibi sıcak ve denize kıyısı olan destinasyonlara da ilgi göstermeye başladı.^diyerek sözlerine noktayı koydu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Arap turist, Doluluk oranı, Konaklama Sektörü, Timur Bayındır, Turizm gelirleri, Turizm sektörü, TUROB Başkanı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları