Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Batmanlılar: Uçak seferleri arttırılsın

23 Kasım, 2012 | 13:16

Batman Havaalanı, yüzde 10 kapasiteyle çalışıyor.

Aynı anda 5 uçak kaldırabilecek kapasiteye sahip havaalanında günde sadece 3 sefer yapılıyor.

Yıllık 2 milyon yolcu kapasitesi olan Batman Havaalanı’nda sefer sayısının azlığı nedeniyle her ay binlerce yolcu yakın illerden uçmak zorunda kalıyor. THY ve Pegasus’un günde üç sefer düzenlediği havaalanının, bölgenin en modern limanlarından biri olduğunu belirten Batmanlılar, sefer sayısının arttırılmasını beklediklerini belirtiyor.

TPAO, Tüpraş ve diğer sanayi kollarının bulunduğu Batman’da uçak seferlerinin azlığından yakınan vatandaşlar, “Komşu Diyarbakır’daki havalimanı üç ay süreyle onarıma alınınca uçakların büyük bölümü Batman’dan kalktı ve o dönem içinde Batman iyi bir sınav verdi. Şimdi sadece iki havayolu şirketinin sefer yaptığı havaalanına seferlerin yapılması kaçınılmaz olmuştur. Haftada bir İzmir ve Antalya seferlerinin yapılmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Şuan 150 kişinin istihdam edildiği havaalanında uçak seferlerinin artması ile ek istihdama ihtiyaç duyulacağını belirten firma temsilcileri ise “Uçak seferleri artarsa yeni personel lazım olacak. Yeni güvenlik elemanı, büfe elemanı istihdamı artacak. Ayrıca, sefer artarsa rekabet artacak, fiyatlar düşecek. Bu da Batman ekonomisine dolaylı bir istihdam sağlayacak.” şeklinde görüş belirtti.

NASIROĞLU: UÇAK SEFERLERİ YENİDEN DÜZENLENMELİ

Batman Ticaret Odası Başkanı Osman Nasıroğlu Batman’ın coğrafi ve ekonomik açıdan çok önemli bir merkez olduğu için yurt dışı ve yurt içi seferlerinin artırılması ve mevcut uçuşların saatlerinin düzenlenmesine ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Nasıroğlu, uçakla seyahat eden Batmanlıların ve kente gelmek isteyen misafirlerin yarısının çevredeki illerdeki havaalanlarını kullanmak zorunda kaldığını ileri sürdü.

Özel uçak şirketlerinin kente sefer düzenlemeleri ve THY’nin de seferlerini artırması yönünde bu güne kadar birçok girişimde bulunduklarını belirten Nasıroğlu, şunları söyledi: “İstanbul ve Ankara seferlerinin artırılması ve saatlerinin mesai saatleri göz önünde bulundurularak yeniden düzenlenmesi, İzmir ve Antalya’ya da uçak seferlerinin başlatılması gerekmektedir. Daha öncede gündeme getirdiğimiz Erbil-Batman uçak seferlerinin de başlatılması ile ekonomik ve kültürel anlamda önemli bir köprü oluşturulmasına katkı sunacak. Uçak seferleri sadece ticari açıdan değil eğitim, sağlık, turizm açısından da kentimiz açısından çok büyük önem arz etmektedir. İnanıyorum ki hava yolu ulaşımındaki önemli gelişmeler kentimize her açıdan katkı sağlayacaktır. Batman Havaalanı her açıdan başlatılması durumunda dış ve seferlerin artırılması durumunda da iç seferleri kaldırabilecek kapasiteye sahiptir. Hava ulaşımında taleplerimizin yerine gelmesi için girişimlerimiz devam edecektir.”

Batman Ticaret Borsası Başkanı Arif Güneş de bir kentin sanayileşmesinde ulaşımın büyük önem taşıdığını dile getirdi. Güneş, uçak sefer sayısının Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki illere yatırımı artıracağını savundu.

Önemli tarihi ve kültürel varlıklara sahip olan Batman’ın turizmden istenilen payı alamadığını belirten Güneş, uçak sefer sayısının artırılmasının turizme de büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Açılışını 2010 yılının Ağustos ayında Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yaptığı Batman Havaalanı, yeni terminal binası bölgenin en büyük havaalanı terminali konumunda. Ek yatırımlarla maliyeti 50 milyon TL’yi bulan terminalin, 20 bin 741 metrekare alanı, bin 120 metrekare VİP ve 350 araçlık otoparkı, iç ve dış hatlar yolcu kapasitesi ile bölgenin ve Türkiye’nin en büyük terminallerinden biri olduğu belirtiliyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Batman, Batman Havaalanı, Batman Havaalanı seferler, Batman Havaalanı uçak seferleri, Batman Ticaret Borsası Başkanı Arif Güneş, Batman uçak seferleri, batmanlılar, havaalanı, Uçak seferleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları