Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Başkente “Kültürel Miras Müzesi”

29 Mayıs, 2013 | 13:55

Başkente "kültürel miras müzesi" Başkent Ankara’ya kültürel unsurların yer aldığı “Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi” açıldı.

Altındağ’da restore edilen eski bir Ankara konağının, Gazi Üniversitesi, Ankara Kalkınma Ajansı ve Altındağ Belediyesinin işbirliğiyle hayata geçirilmesiyle oluşturulan müzede, sözlü kültür ögeleri, Gazi Üniversitesi Türk Halkbilimi Bölümü öğrencileri tarafından canlandırılacak.

Açılış töreninde Dede Korkut’u temsilen ad verdiği müzeyi meddah bir öğrenci tanıttı. Ebru sanatı ve ıhlamur baskı yapımı, masal anlatan “masal ana”, gelin odasında bebeğine ninni söyleyen gelin, muhabbet meclisinde hikaye anlatan “hikayeci”, “mangala” ve “beş taş” oynayan çocuklar, kaybolmaya yüz tutan somut olmayan kültürün, müzede sergilenen örnekleri arasında yer alıyor.

Çocukları için kültür mekanları oluşturulmalı

Müzenin açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Ahmet Arı, kendi öz kültürünü bilmeyen bir nesil yetiştiğini ancak artık bu olumsuzluğun aşılmaya başladığını belirtti.

Arı, gençlerin en büyük problemlerinden birinin bilgisayar başında oturmak olduğunu ifade ederek, “Bilgisayar başında oturan çocuğa alternatif sunmak zorundayız, ‘Bırak, çık’ demek yetmiyor. Çocuklar için bu tarz kültür mekanlarını oluşturmak durumundayız çünkü bu mekanları kaybedince çocukları da kaybetmek yakındır” diye konuştu.

 Ankaralı bir aileymiş gibi hayatımızı burada yaşayacağız

Müzenin kurucusu ve Gazi Üniversitesi Türk Halkbilimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öcal Oğuz da kültürel “bir miras yanınca veya yıkılınca herkesin çok üzüldüğünü ama bir binası olmadığı için somut olmayan kültürel mirasın yanışının, yıkılışın fark edilmediğini” dile getirdi.

“Hafızanızdan kaybolan, çocuğunuza anlatamadığınız mirasımız kayboluyor” diyen Oğuz, müzenin bütün bu değerleri korumak ve nesilden nesile aktarmak amacıyla kurulduğunu söyledi.

Müze içinde pek çok deyime, söze, anlatıya neden olan objelerin de yer aldığını ve hepsinin kullanımına, anlamına uygun olarak ziyaretçilere aktarılacağını belirten Oğuz, “Gücümüz yettiğince, Ankaralı bir aileymiş gibi hayatımızı burada yaşayacağız ve gelenlere Ankara’nın muhabbet gecelerini, Zekeriya Sofrasını, kültürünü yaşatacağız” dedi.

Oğuz, küçük bir müzeyle başladıklarını ama hayallerinin büyük olduğunu kaydederek, Türkiye’yi açık hava müzesi konseptiyle korumak istediğini ifade etti.

Açılışa, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Asım Balcı, Gazi Üniversitesi Rektörü Süleyman Büyükberber, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki de katıldı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ankara, Ankara Kültürel Miras Müzesi, Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi, Başkent, Başkent Ankara, Kültürel Miras Müzesi, Kültürel Miras Müzesi ankara, Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları