Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Başaran’ın pilotu Beril Gebeş’in cenazesinden hala haber yok

20 Mart, 2018 | 10:33

Başaranin pilotu Beril Gebesin cenazesinden haber yok

Geçtiğimiz günlerde İran’da düşen ve 11 kişinin hayatını kaybettiği Başaran Holding’e ait uçağın kaptan pilotu Beril Gebeş’in cesedine halen ulaşılamadı. Kazanın üzerinden 9 gün geçmesine karşın halen pilot Gebeş’in akıbeti hakkında henüz somut bilgili bulunmuyor.

11 Mart’ta Dubai’den kalktıktan sonra İran hava sahası üzerinde bilinmeyen nedenden ötürü düşen Başaran Holding’e ait jetin kaptan pilotu Beril Gebeş’ten henüz bir iz yok. 11 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasından bir gün sonra, uçakta bulunan iş adamı Hüseyin Başaran’ın kızı Mina Başaran ve 7 arkadaşı ile birlikte ikinci pilot Melike Kuvvet ve kabin memuru Eda Uslu’nun cesetlerine ulaşılmıştı.

Ancak DNA sonuçlarına göre 11 kişi yerine 10 kişiye ait ceset bulundu. Düşen uçaktaki kurbanların ailelerden alınan DNA örnekleri ile karşılaştırmalar sonucunda bulunan cesetler arasında pilot Beril Gebeş’in olmadığı anlaşıldı.

Türkiye’den gönderilen cenazeler Casa tipi uçakla İstanbul’a getirilirken, pilot Gebeş’in eski pilot olan babası gelen uçakta kızının cenazesinin olup olmadığını sormuş ancak indirilen cenazeler arasında kızına ait cenaze olmadığı görülmüştü.

Camdan mı fırladı?

Olay yerinde ve çevresinde yapılan incelemelerde Beril Gebeş’e ait hiçbir bulgu elde edilemezken, akıllara ilk olarak pilotun havada kırılan camdan fırlamış olma ihtimali geldi. Pilot Gebeş’in uçak henüz havadayken kırılan camdan fırlayarak farklı bir noktada bulunma ihtimali de değerlendiriliyor.

Benzer olay yıllar önce yaşanmıştı. Airporthaber’e göre 1990 yılında İngiltere’den İspanya’ya 87 yolcu ile giden British Airways’in Bac one Eleven tipi uçağın uçuş sırasında sol kokpit camı kırılmış, kokpitten dışarı fırlayan pilotu uçuş ekibi ayaklarından yakalayarak uçak ininceye kadar tutmuştu.

Pilotun bacakların uçağın kumandalarına baskı yaptığı için uçağı indirmekte bir hayli zorlanan ikinci pilot, hem uçaktaki yolcuların hem de uçuş ekibinin hayatta kalmasını sağlamıştı.

Uçuş sırasında havada camdan dışarı fırlama olayına tarihte rastlandığı için bu olasılık diğer senaryolara göre az da olsa öncelik taşıyor.

DNA örneği niye bulunamadı?

İran basınında pilot Beril Gebeş’e dair bir başka iddia ise cesedin tamamen yanmış olma ihtimali. Kilometrelerce yükseklikten yere hızla düşen uçakta yüksek ısının kaptan pilotun olduğu kokpitte yoğunlaşması neticesinde Gebeş’in cesedinin tamamen erimesine yol açtığı iddia ediliyor. DNA için örnek bulunamaması da bu iddiaya bağlanıyor.

En düşük ihtimal ise Beril Gebeş’in o uçağa hiç binmediği şeklinde. Bu senaryoya göre pilot Gebeş o uçağa hiç binmedi. Ancak bu senaryonun gerçekleşme ihtimali imkansıza yakın görünüyor.

Öte yandan Beril Gebeş’in akıbetine ilişkin çalıştığı şirketten de herhangi bir bilgi paylaşımında bulunulmadı. MC Havacılık’ın İran’dan gelecek haberleri beklediği ve şu ana kadar kendilerine herhangi bir bilgi verilmediği ifade edildi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Başaran Holding, Beril Gebeş, İran'da düşen uçak,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları