Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bartın’daki fırtına tarihi eserleri gün yüzüne çıkardı!

08 Şubat, 2018 | 16:11

Bartın'daki fırtına tarihi eserleri gün yüzüne çıkardı

Bartın’a bağlı Amasra ilçesinde fırtına sonucu oluşan yüksek dalgalar, Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen lahit ve sütun parçalarını gün yüzüne çıkardı!

Bartın’a bağlı Amasra ilçesinde şiddetli fırtına sonucu oluşan dalgalar, Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen lahit ve sütun parçalarını gün yüzüne çıkardı!

Amasra’nın küçük liman bölgesinde deniz kıyısında tarihi parçalar gören vatandaşlar, durumu hemen emniyet ve Amasra Müze Müdürlüğü’ne bildirdi.

Yetkililerin, bu bölgede yaptıkları incelemede sonucunda, üzerilerinde figürler bulunan taşların, Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen lahit ve sütun parçaları olduğunu anlaşıldı.

Bartın’da fırtınayla ortaya çıkan tarihi eserler korumaya alınıyor

Amasra Müze Müdürü Baran Aydın, parçaların uzun yıllar önce inşaat temeli sırasında çıkan molozlarla sahile döküldüğünü tahmin ettiklerini, yapılacak incelemelerle bunun ortaya çıkacağını ifade etti.

Amasra’da yapılan inşaat temeli kazılarının Müze Müdürlüğü denetimi altında yapıldığını belirten Baran Aydın, ancak söz konusu parçaların ne zaman atıldığının bilinmediğini ifade etti.

Akın, “Uzun bir süre önce molozlarla sahile döküldüğünü düşündüğümüz parçalar, şiddetli fırtınada oluşan dev dalgaların üzerindeki molozları ve taş yığınlarını hareket ettirmesiyle ortaya çıkıyor. Çeşitli figürler bulunan, Roma dönemine ait olduğunu düşündüğümüz parçaları titiz bir çalışmayla müzeye taşınarak koruma altına alınacaktır.” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Amasra, Amasra Müze Müdürü Baran Aydın, Bartın, Müze Müdürlüğü, Roma dönemi, Tarihi Eserler,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları