Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Barcelona’ya sponsor olan THY İspanya’yı karıştırdı

14 Aralık, 2009 | 13:41

Puyol Türk Hava Yolları’nın (THY) Barcelona ile yıllık 3 milyon Euro’dan 3 yıl sponsorluk anlaşması yapması İspanya’yı karıştırdı.

İspanyol havayolu şirketlerinin ülkedeki Sivil Havacılık Kurumu’na baskı yaptığı iddia edilirken bu baskı sonucunda THY’ye, Barcelona-Abu Dabi direkt uçuş izni verilmedi ve Barcelonalı futbolcular İstanbul aktarmalı yolculuk yaptı.

Seyahat süresini uzatan bu duruma Barcelona Kulübü büyük tepki gösterdi.

Barcelona takımı, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dabi şehrinde düzenlenecek olan Dünya Kulüpler Şampiyonası’na katılmak üzere dün sabah THY uçağının bulunduğu Barcelona Havalimanı’nın yolunu tuttu.

Ancak İspanya Sivil Havacılık Kurumu, başvurmasına rağmen THY’ye Abu Dabi’ye direkt uçuş için izin vermedi. Bu nedenle yaklaşık 30 dakikalık beklemenin ardından THY’nin Anadolu adlı Boeing 777 tipi uçağı saat 12.59’da havalanabildi.

THY uçağı direkt uçuş izni verilmediği için İstanbul’a inerek aktarma yapmak zorunda kaldı. Saat 15.53 sıralarında Atatürk Havalimanı’na gelen uçak parka çekilerek yakıt ikmali yapıldı. Barcelonalı futbolcular ve teknik ekip kabinden çıkmadı. Yaklaşık 1 saat süren bekleyişin ardından THY uçağı Abu Dabi’ye gitmek üzere tekrar havalandı.

Bu zorunlu aktarmaya bazı İspanyol havayolu firmalarının hükümete baskı yapmasının neden olduğu belirtildi.

Olayı protesto eden Barcelona Başkanı Joan Laporta, komplo teorisi içine itildiklerini belirterek “Barça direkt uçuşların kulübü” dedi. Laporta sorunu aşmak için Başbakan Jose Luis Zapatero ile görüştüklerini ancak çözüm için çaba gösterilmediğini de kaydetti.

Barcelona Kulübü Pazarlama Genel Müdürü Joan Oliver de İspanyol uçak şirketlerinin boykotuyla karşı karşıya olduklarına dikkat çekerek, “THY ile uçmamızı istemiyorlar” diye konuştu. İspanyol basınında ise Katalan milliyetçiliğiyle tanınan Laporta’nın İspanyol uçak şirketleriyle uçmamak için THY’yi seçtiği, durumun hükümet krizine yol açacak düzeye ulaştığı kaydedildi.

İspanyol gazeteleri Oliver’in, Katalan milliyetçiliğinden dolayı bu şekilde sert bir açıklama yaptığını savunurken, Marca gazetesi, “3 milyon Avro için İstanbul aktarmalı olarak Arabistan’a gidiliyor” ifadesini başlığına çıkararak haberi verdi.

Kasım ayından bu yana Barcelona’nın THY ile Abu Dabi’ye gideceğinin bilindiğini vurgulayan İspanyol spor gazetesi, Barcelona kulübünün direk uçuş yapmak için gerekli izni zamanında istemediğini ileri sürdü.

Öte yandan, THY’nin Barcelona ile yıllık 3 milyon Avro olmak üzere 3 yıllık bir anlaşma yaptığı yazılırken, uçağın Barcelona’dan kalkışından önce THY yetkilisinin Katalanca olarak “Yaşasın özgür Katalonya” şeklinde anons yaptığı belirtildi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Barcelona, Barcelona Abu Dabi, Barcelona Real Madrid, Barcelona THY, Barcelona THY Sponsorluk, Jose Luis Zapatero, Juan Laporta, Katalan, Katalonya, Marca, THY, THY Barcelona Sponsorluk, THY Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları