Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

“Barack Obama’nın Küba ziyareti kilit önem taşıyor”

29 Şubat, 2016 | 10:06

Barack Obama Küba ziyareti Barack Obama, neredeyse 90 yıl aradan sonra görevi başındayken Küba’yı ziyaret edecek ilk ABD başkanı olacak.

ABD Başkanı Barack Obama ve First Lady Michelle Obama, iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirme süreci kapsamında 21 Mart’ta Küba’ya gidecek.

Küba, neredeyse yüz yıldır bir Amerika başkanının ziyaretini bekliyordu. Obama, Eylül’de BM Genel Kurulu toplantıları sırasında Küba Devlet Başkanı Raul Castro’yla görüştükten altı ay sonra Castro’yla bu kez Küba’da buluşacak. Obama, Küba’yla diplomatik ilişkilerin yeniden kurulması talimatını vereli 14 ay oldu.

Amerika’nın Sesi gazetesinin haberine göre; Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes, “Bu ziyareti Küba’yla ilişkilerin normalleşmesi sürecinin hızlandırılması olarak görüyoruz. Amacımız, Amerika ve Küba arasındaki ticari fırsatların kapsamını genişletmek, değer verdiğimiz ilkeleri desteklemek ve ilerletmek” açıklamasını yaptı.

Başkan Obama’nın Kübalı muhalifler, sivil toplum temsilcileri ve Kübalı yetkililerle yapacağı görüşmelerde evrensel değerleri vurgulaması bekleniyor.

Ben Rhodes’a göre, Başkan Obama, temel haklarını ifade etmek isteyenlerin tutuklanması ve tacize uğraması konusunu da gündeme getirecek.

Peki insan hakları ihlalleriyle ilgili kaygılar sürerken tarihi önem taşıyan bu ziyaret neden bu dönemde gerçekleşiyor?

Ben Rhodes, “Küba’yı dışlamaya devam etmek, mevcut sorunları çözmeyecek. İnsan haklarını savunmak ve Küba halkının daha iyi yaşamasını sağlamak için bu sorunları doğrudan ele almalı, Kübalılarla iletişime geçmeliyiz” şeklinde konuşuyor.

Beyaz Saray, Obama’nın 21 Mart’ta yapacağı Küba ziyaretinin, hem kültürel hem de ticari alanda ikili ilişkileri iyileştirecek adımlarla sonuçlanmasını umuyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
ABD Başkanı, ABD Başkanı Barack Obama, Barack Obama, Küba ABD, Küba Amerika, Küba Devlet Başkanı, Küba devlet başkanı Raul castro, Michelle Obama, Michelle Obama küba, Obama Küba, Raul Castro,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları