Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Balon turları Türkiye genelinde yaygınlaşacak

22 Mart, 2013 | 12:20

Balon turları Türkiye genelinde yaygınlaşacak Balon turları artık  Türkiye genelinde de yaygınlaşacak.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), sıcak hava balonlarının su üstünde uçuş yapmasına imkan tanıyan düzenlemeyi hayata geçirdi.

Bugüne kadar neredeyse tamamen Kapadokya bölgesinde gerçekleşen balon turları bu düzenleme ile Türkiye genelinde yaygınlaşacak. Artık kıyı şeritlerinde ve göl bölgelerinde de balon uçuşları yapılabilecek. Böylelikle, balon işletmelerinin sayısında önümüzdeki dönemde hızlı bir artışın olması bekleniyor. Hali hazırda işletmelerin sayısı 19. Bu sayı 2003 yılında 6 idi.

SHGM, son yıllarda balon işletmeciliğini geliştirmek anlamında önemli düzenlemelere imza attı. Geçmişte şirketler faaliyetlerini en az 2 balonla sürdürebilirlerken, yeni düzenlemeyle de en az 5 sıcak hava balonu bulundurmaları şart. Önceden yabancı pilot sayısında kısıtlama yokken, şimdi ise pilot sayılarının yüzde 51′den fazlasının Türk olması gerekiyor.

Sıcak hava balonculuğu, Kapadokya’nın en gözde turizm alternatifi haline geldi. SHGM, ruhsatlı işletmelerin sayısı son 4 yılda 4 kat arttı. Kapadokya’nın balon turlara uygunluğu 1980’li yılların sonunda keşfedildi. 10 yıl öncesinden itibaren de ticari uçuşlar başladı. Son yıllarda bölgeye hava yoluyla gelen turist sayısındaki artış sektörün büyümesinde etkili oldu. SHGM’nin yeni işletmelere ruhsat vermesiyle önü açılan balonculuk sektörü yaklaşık bin 400 kişiye istihdam imkanı sağladı. SHGM verilerine göre bölgede on yıl öncesine kadar 6 işletme 31 balon vardı. İşletme sayısı bugün 20’ye, balon sayısı 140’a çıktı. Yine verilere göre geçen yıl Kapadokya’ya gelen 2 milyonu aşkın turistin yaklaşık 400 bini balon turlarına katıldı. Bu turlardan 60 milyon Euro gelir sağlandı. 2012’nin ilk 8 ayında balon turlarından elde edilen döviz gelirleri de 50 milyon Euro oldu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Balon turları, Balon turları Türkiye, Kapadokya Balon Turları, SHGM, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları