Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Balın Peşinde Hindistan

08 Ağustos, 2016 | 07:20

Hindistan’ın güneyindeki Mavi Dağlarda dünyanın bir çok yerinden farklı olarak tehlikede olanlar arılar değil; bal toplayıcıları…

Skylife Dergisi’nde yer alan “Balın Peşinde” başlıklı yazıda yazarın Hindistan macerası şöyle anlatılıyor.

Güney Hindistan’ın Mavi Dağlar’ında hayat biraz daha farklıdır. Dünyanın her yerinde arılar gizemli bir şekilde ortadan kaybolurken burada yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalanlar bal toplayıcıları. Hindistan alt kıtasının güney kısmı, UNESCO’nun kıtada ilk kez korumaya aldığı, zengin bir biyolojik çeşitlilik arz ediyor. Asya’nın en büyük vahşi ayı ve kaplan nüfusunu barındıran bölge, ayılar ve beyaz bufaloların da yaşam alanı… Hint topluluklara ek olarak birkaç Adivasis Aborjin kabilesi de burada.

Hindistan Turları ile efsanelerin gizemini çözüyoruz TIKLAYIN

hindistan-bal

62 yaşındaki Then Mari’yle Irular bal avcılarının köyünde tanıştık. 40 yıldır tepelere tırmanıp bal topluyor. 65 dev arı kolonisinin bulunduğu kutsal bir tepeye giden Mari ve 10 genç adamıyla beraber beş günlük bir yolculuğa çıkıyoruz. Etrafımız bala aç ayılarla nereden çıkacağı belli olmayan fillerin yaşadığı balta girmemiş geniş bir ormanla sarılı. Böceklerin vızıltısı ve maymunların çığlığı ensemizde.

Then Mari’nin oğullarından ikisi kadim hayat tarzını terk edip kamyon şoförü olmuşlar ama bal toplamanın tehlikeli olduğu dönemlerde hala yardıma geliyorlar. Bal toplamak bol zaman, yüksek enerji ve fazlaca cesaret gerektiren bir iş. Söz konusu risk ve fedakarlıklar, genç neslin artık üstlenmeye hazır olmadığı türden.

hindistan-mavi-dag

Keystone Foundation’ın bal toplayıcılara hayat sigortası sunmasının nedeni de bu. Başka her yerde olduğu gibi buradaki insanlar da Batı’nın ürettiği giysilere ve cep telefonlarına ulaşmak istiyor. Kafalar değişti; Nehru ve Gandhi’nin toplumsal ideallerinin yerini refah hayalleri aldı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Adivasis Aborjin, Hindistan, Hindistan arı, Hindistan bal, Hindistan gezisi, Hindistan turu, Keystone Foundation, UNESCO,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları