Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Balayı adası Zanzibar hakkında bilinmeyenler

20 Mart, 2018 | 12:24

Zanzibar

Zanzibar, Hint Okyanusu’nda Tanzanya’nın 20 mil uzağındaki bir dizi adadır. Dünyanın en iyileri arasında gösterilen plajları, buram buram tarih kokan sokakları ile özellikle balayı çiftlerini kendine çeken tam bir doğa cennetidir.

Tanzanya’ya bağlı iki adadan oluşan Zanzibar, özerk yönetilen bir bölgedir. Zangibar ve Pemba Adası olmak üzere iki adadan oluşur ve bölgenin başkenti Stone Town’dır.

Afrika’nın doğu kıyısında bulunan Zanzibar, yıllarca Afrika, Hindistan ve Orta Doğu arasındaki ticarete hükmetti. Özellikle, oldukça karlı köle ticareti için önemli bir yer oldu.

Zanzibar Kendwa plaji

Zanzibar yıl boyunca sıcak

Zanzibar, ekvatora yakınlığı nedeniyle, yıl boyunca sıcak bir iklimdedir. Doğu Afrika ülkelerinin genelinde olduğu gibi gece ve gündüzler eşittir.

Dünyanın en kısa savaşı Zanzibar’da yapıldı!

Dünyanın en kısa süreli savaşı burada yapılmıştır. İngilizlerin Beit al Hukum Sarayı’nı bombaladığı ve 40 dakika sonra ateşkes ilan ettiği Anglo-Zanzibar Savaşı’dır.

Darajani pazari zanzibar

Zanzibar Baharat Adası

Son yıllarda dünyanın dört bir yanından turistleri denizi, kumu ve doğal güzellikleriyle kendisine çeken Zanzibar, baharat adaları olarak da bilinir. Zanzibar, karanfil, hindistan cevizi, tarçın ve karabiber üretiminden dolayı The Spice Islands olarak da bilinmekte.

WTS kalitesi ve güvencesiyle Zanzibar Balayı Turu sizi bekliyor.

Dar sokaklardaki evlerin kapıları kentin mimarisinde oldukça dikkati çeken detaylardan birisi. “Zanzibar kapısı” olarak dünyada ün salmış bu muhteşem işlemeli kapıların çoğu Hint kültürünün birer parçası. Ancak bazı kapıların üzerine Kur’an-ı Kerim’den ayetlerin işlendiği de gözlerden kaçmıyor.

stone-town-zanzibar-kapi sanatii

Freddie Mercury’nin memleketi

Dünyaca ünlü sanatçı Freddie Mercury, 1946’da Zanzibar’da Stone Town’da doğdu. Doğduğundaki ismi ise Farouk Bulsara idi.

Zanzibar, Afrika’da renkli televizyon ile tanışan ülkedir.

Stone-Town zanzibar sokaklari

Stone Town UNESCO listesinde

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne 2000 yılında giren Stone Town, Zanzibar Adası’nın en eski yerleşim yeridir.

Zanzibar ismi ‘siyahların sahili’ anlamına geliyor ve Pers kelimesi Zangibar – ‘zangi’ anlamına gelen siyah tenli ve ‘bar’ anlamını taşımakta.

zanzibar adasi tanzanya

Kırmızı Colobus maymunu, Unguja adasına has bir türdür. Ancak nesli yavaş yavaş tükenmekte olan Colobus maymunlarından yaklaşık 3 bin kadarı adada yaşamakta.

Zanzibar-Colobus

Nüfusunun çoğunluğunu Arapların oluşturduğu Zanzibar, Müslüman bir ülke. Zanzibar’da 10’uncu yüzyılda inşa edilmiş ve 20. yüzyıldaki kazılarla gün ışığına çıkarılmış Sahraaltı Camii’nin, Afrika’da yapılan en eski eser olduğu düşünülüyor..

Zanzibar Uluslararası Film Festivali

Ülkenin en önemli olaylardan biri Zanzibar Uluslararası Film Festivali. Festival, Doğu Afrika’nın en büyük kültürel etkinliği.
5 uluslararası jüri tarafından sunulan 12 uluslararası ödülün verildiği Film Festivali’nin Zanzibar ekonomisi üzerinde önemli bir katkı sağlamakta.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Anglo-Zanzibar Savaşı, Baharat adası, Balayı Adası, Beit al Hukum Sarayı, Colobus maymunu, Freddie Mercury, Hint Okyanusu, Stone Town, Tanzanya, The Spice Islands, Zanzibar Adası, Zanzibar kapısı, Zanzibar Uluslararası Film Festivali,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları