Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bakanlık turizm sektörüne ayna tutacak

10 Mayıs, 2012 | 10:58

Turizmde hizmet kalitesini ve rekabeti artırmak için kolları sıvayan Kültür ve Turizm Bakanlığı, iş gücü araştırması ile sektörün işçi-işveren profilini çıkartarak ihtiyaç duyulan alanlarda isteğe bağlı eğitimler verecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, AB Katılım Öncesi Mali Yardımlarını kullanarak, ‘Turizm Sektöründe İşçi ve İşveren Uyumunun Artırılması Projesi’ni hayata geçiriyor. Proje, Bakanlık belgeli turizm işletmelerini kapsayacak. Bu kapsamda ilk adım olarak, işçi, işveren ve sosyal gruplara, insan kaynağına yatırım yapmanın önemi anlatılacak. Bu kapsamda yaklaşık 5 bin kişinin projenin amaçları ve faaliyetleri hakkında bilgilendirilmesi öngörülüyor.

Bakanlık, turizm sektöründeki işçi ve işveren profilinin kapsamlı olarak analizini de yapacak. Bu amaçla, en son 1993 yılında yapılan araştırmanın ardından ilk kez Bakanlıktan belgeli konaklama ve yeme-içme işletmelerini kapsayan ‘Sektörel İşgücü Eğitim Araştırması’ gerçekleştirilecek. Araştırma kapsamında, çalışanların eğitim seviyesi, yabancı dil bilgisi, iş başında eğitim alıp almadıkları gibi konularda bir veritabanı oluşturulacak. İşletmeler tarafından internet üzerinden güncellenecek söz konusu veriler daha sonra gerçekleştirilecek projeler, akademik çalışmalar ve eğitim programları için de bir yol haritası niteliği taşıyacak.

Talep eden konaklama ve yeme-içme işletmelerine projede öngörülen ve işgücü araştırması sonucunda ortaya çıkan alanlarda eğitim programları uygulanacak. Ayrıca turizm sektöründe işçi ve işverenlere yönelik eğitim veren STK’lar, üniversiteler ve diğer sosyal taraflara yönelik ‘eğiticinin eğitimi’ niteliğinde programlar da düzenlenecek. Yaklaşık 1000 çalışan ve 500 işverene konusunda uzman eğitimciler tarafından eğitim verilecek. Mesleki turizm eğitimi müfredatı ve materyallerinin yenilenmesine yönelik çalışmalar yapılacak. Eğitim verecek uzmanlar, hizmet alımı ihalesi yöntemiyle seçilecek.

Proje kapsamında Çevreye Duyarlı Tesisler Kampanyası’nın teşvik edilmesini amaçlayan Yeşil Yıldız konusunda bilgilendirme de yapılacak. Proje kapsamında Bakanlık yerel teşkilatına eğitim faaliyetlerine yönelik teknik ekipman desteği sağlayacak.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Turizm sektörü, Yeşil Yıldız,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları