Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

“Bakanlık destek verirse oteller kışın da açık olur”

26 Ekim, 2009 | 13:01

Gülçin Güner Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Gülçin Güner, Turizm Bakanlığı`nın işletmelere destek vermesi halinde ilçe genelinde kışın kapanan otellerin açık kalabileceğini söyledi.

Güner, destek sayesinde binlerce çalışanın da işsiz kalmayacağını kaydetti. Kasım ayı ile birlikte Alanya`da sezon boyunca açık olan otellerin yüzde 70`i kapanacak. Kapanan otellerde çalışan binlerce kalifiye personel işsiz kalacak. Otellerin kışın da açık olması için devletten destek isteyen işletmeciler, bu taleplerini Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) kanalıyla Turizm Bakanlığı`na iletti. Turizm işletmecileri, kışın açık olan otellerdeki personelin SSK primlerinin bir kısmının alınmaması, otellerin elektrik, su gibi giderlerinin yüzde 50 veya yüzde 25`lik kısmının geri ödenmesini istiyor. ALTİD Başkanı Gülçin Güner, istihdamı sürekli hale getirmek ve bölgenin kalkındamasına destek vermek istetiklerini söylüyor. Kışın turistlerin azlığı ve giderlerin fazla olması sebebiyle işletme sahiplerinin ayakta kalamadığından yakınan Güner, Bakanlığın kış aylarında açık kalacak olan otellerin ana kadrosunun sigorta priminin bir kısmını en az 3 ay ödemesi gerektiğini savundu. Ana kadrosunu koruyabilen işletmelerin yaz sezonunda da sıkıntı yaşamadığını ifade eden Güner, şunları söyledi: “Bakanlığımıza yıllardır bu konuyu anlatıyoruz. Ama biz çözüm yolu bulamadık. Şu anda ilçedeki otellerin çoğu son günlerini yaşıyor. Kasım ayı itibariyle bölgedeki otellerin yüzde 70`i kapanmış olacak. Bu otellerin kış aylarındaki giderleri de fazla. Bakanlığımız kışın açık kalan otellerin elektrik ve su faturalarına da maddi destek vermeli.” Geçen yıl ekim ayında 52 otelin açık kaldığını ifade eden Güner, bu otellerden 20`sinin personel giderlerini karşılayamadığı için kasım ayının başında kapandığını dile getirdi. Güner, maliyetlerin ve giderlerin artmasından dolayı kış sezonunda açık kalan otel sayısının gün geçtikçe düştüğünü aktardı. (Alanya Haber)

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Alanya, Alanya Haberleri, Alanya oteller, Alanya Otelleri, Alanya tatil, Alanya Tatili, Alanya tur, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği, Alanya turları, Alanya Turu, ALTİD, Gülçin Güner, Türkiye Otelciler Federasyonu, TÜROFED,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları