Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bakan Kurtulmuş: Bu yıl 40 milyon turist hedefine ulaşacağız

04 Haziran, 2018 | 18:22

Bakan Kurtulmuş: Bu yıl 40 milyon turist hedefine ulaşacağız

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Bu yıl 40 milyon turist hedefine ulaşacağız ve 32 milyar dolarlık bir turizm geliri seviyesine Türkiye’nin yükseldiğine şahit olacağız” açıklamasında bulundu.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) üyesi seyahat acentelerine destek sağlanmasını içeren Türk Eximbank Kaynaklı Destek Kredisi Protokolü için düzenlenen imza törenine katılan bakan Numan Kurtulmuş, turizmin dünya ekonomisinde ayrı bir yeri olduğunu, turizmin ekonomiden aldığı payın da her geçen gün arttığını belirtti.

“Seferberlik ruhuyla büyük bir atılıma ihtiyaç var”

Bakan Kurtulmuş ayrıca Türkiye’nin de bu eğilime ayak uydurarak turizm pastasından yeterli payı alabilmesi için seferberlik ruhuyla büyük bir atılıma ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye’de 2017’de önemli gelişmeler yaşandığını açıklayan bakan Kurtulmuş, bu nedenle turizm açısından da başarılı bir tablonun ortaya çıktığını ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, gelecek yıl ve sonrası için çok daha umutlu olduklarına dikkati çekerek, “Hem sektörün dinamikliği hem hükümet ile sektör arasındaki ilişkinin çok daha hızlı bir şekilde gelişmiş olması ve bir takım oyunu ruhuyla hep beraber turizmi daha ileriye götürme konusundaki kararlılığımız, bize önümüzdeki yıl itibarıyla da ciddi bir şekilde ümit veriyor.” yorumunda bulundu.

Kurtulmuş: Bu yıl 40 milyon turist hedefine ulaşacağız

Türkiye’ye gelen turist sayısına işaret eden Kurtulmuş, “2018 yılının ilk dört ayında aşağı yukarı 7,8 milyon turist geldiğini görüyoruz. Bu son yıllardaki ilk dört ayda rekordur. Öyle görünüyor ki bu yıl içerisinde 40 milyon turist hedefine ulaşacağız ve 32 milyar dolarlık bir turizm geliri seviyesine Türkiye’nin yükseldiğine şahit olacağız.” diye konuştu.

Ülkemizde 2023 senesinde 50 milyon turisti misafir etmeyi ve 50 milyar dolar turizm geliri elde etmeyi hedeflediklerini ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Bütün planlarımızı buna göre gerçekleştirmeye çalışıyoruz, bu çerçevede bu yıl içerisinde gerçekten önemli adımlar atıldığını ifade etmek isterim.” değerlendirmesinde bulundu.

Kurtulmuş’tan arsa tahsisi açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, turizm yatırımcılarının arsa tahsisleri konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirterek, “Arsa tahsisleri konusunda devrim niteliğinde bir karar alındı. Maliye Bakanlığı ile yaptığımız çalışmalar sonucunda arsa tahsislerinin 49 yıllığına yenilenmesi konusunda adım atıldı.

Bunun da sektörde hem yeni yatırımların gerçekleşmesi, hem mevcut yatırımların yenilenmesi ve özellikle yatırımcılarımızın yurt dışından ortak bulabilmesi için önemli bir fırsat oluşturacağına inanıyoruz.” dedi.

“Kruvaziyer turistlerinin yeniden gelmeye başladı”

Kruvaziyer turizminde de önemli adımlar atıldığını ifade eden Kurtulmuş, Türkiye’den tamamen ayağını kesen kruvaziyer turistlerinin yeniden gelmeye başladığını ve bu alanda da ciddi toparlanma yaşanacağını düşündüğünü sözlerine ekledi.

Kurtulmuş, turizmin tek başına cari açığı kapatabilecek bir potansiyele sahip olduğunu hatırlatarak, “Geçtiğimiz sene, cari açığın yaklaşık 3’te 1’den biraz fazlasını kapatmış olan bir sektör, turizm sektörü.

Ümit ediyoruz ki 2023 hedeflerimize ulaştıkça, önümüzdeki 5-6 yıl içerisinde cari açığın tamamını kapatabilecek bir potansiyele sahip olduğumuzu görüyoruz. Turizm alanındaki bu gelişmenin ülke ekonomisi ile ilgili iyimser duygulara sahip olmamız bakımından da elimizde önemli veri olduğunu paylaşmak isterim.” şeklinde konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
40 milyon turist, Kruvaziyer turizmi, Kültür ve Turizm Bakanı, Numan Kurtulmuş, Türk Eximbank, Türsab,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları