Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bakan Günay: Tarih yağmasının önüne geçmeye çalışıyoruz

29 Ağustos, 2012 | 11:13

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay: Tarih yağmasının önüne geçmeye çalışıyoruz.

Bakan Ertuğrul Günay, Bulgaristan Kültür Bakanı Vecdi Rashidov ile kültür varlığının yasa dışı ithali ve ihracının ve mülkiyet transferinin yasaklanması ve önlenmesine ilişkin anlaşma ile ortak film yapımı alanında işbirliği anlaşmalarına imza attı.

Bakan Günay, imza atılan anlaşmalar ile hem kültürel varlıkların her iki ülkeye geri kazandırılması hem de iki ülke sanatçıları arasında işbirliği imkanı sağlanacağını belirterek “Tarih yağmasının önüne geçmeye çalışıyoruz.” dedi.

İstanbul Ceylan İntercontinental Otel’de düzenlenen imza törenine her iki ülke bakanlık temsilcileri ve sanat dünyası temsilcileri katıldı. Anlaşmalara imza atılmadan önce yaptığı konuşmada “Tarih yağmasının önüne geçmeye çalışıyoruz” diyen Bakan Günay, sözlerine şöyle devam etti: “Bu imza ile tarihi eser kaçakçılığında daha sıkı işbirliği yapacağız. Karşılıklı olarak personelin eğitimi konusunda da adımlar atılmış olacak. Hem sinemamızın hem kültürümüzün hem de sanatımızın gelişmesi için hem de tarihi varlıklarımızın korunması çalışmalarında başarılar diliyorum.”

Bulgaristan Kültür Bakanı Vecdi Rashidov da Bakan Günay’a “dostum” diye hitap ederek “Aramızda çok iyi bir işbirliği var.” ifadesini kullandı. Kendisinin de bir sanatçı olduğunu belirten Rashidov, “Şunu belirtmek isterim ki Balkan ülkeleri sıcaktır. İnsanları birikimlidir, kültürlüdür. Bu insanlar Avrupa ailesinde de yer almalıdır.” diye ekledi.

Türk dizilerine de değinen Rashidov, imzalanan işbirliği anlaşmasının diğer Balkan ülkelerine de örnek olacağının altını çizdi. Rashidov ayrıca, ülkesindeki çalışmalarda tespit edilen 488 Türk varlığının Türkiye’ye teslim edileceğini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından iki bakan anlaşmaları imzaladı. Konuk bakan Rashidov, mevkidaşı Günay’a Bulgaristan’da sergilenen bir eserin kopyasını, Günay da Rashidov’a kitap hediye etti. Konuk Bakan’ın, Günay ve toplantıyı izleyenlerle Türkçe diyalog kurması dikkat çekti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bakan Günay, Bulgaristan Kültür Bakanı, Bulgaristan Kültür Bakanı Vecdi Rashidov, Ertuğrul Günay, İstanbul Ceylan İntercontinental Otel, İstanbul Ceylan Otel, Kültür ve Turizm Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Vecdi Rashidov,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları