Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bakan Günay: Özbekistan’la yapacak çok işimiz var

02 Kasım, 2012 | 14:05

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Özbekistan’ın uzun süredir ilk kez bakan düzeyinde ziyaret edildiğini, görüşmelerin sonunda Özbekistan-Türkiye arasındaki bağların kuvvetleneceğini söyledi.

Özbek halkında Türkiye’ye karşı ilgi ve sevgi olduğunu dile getiren Günay, “Bizim ekonomide, siyasette ve kültürde birlikte yapacak çok işimiz var.” dedi.

Ertuğrul Günay, resmi ziyarette bulunduğu Özbekistan’dan dönüşünde Atatürk Havalimanı’nda seyahatiyle ilgili değerlendirmede bulundu. Uzun zamandır Özbekistan’a Türkiye Cumhuriyeti’ni temsilen hiçbir bakanın gitmediğini hatırlatan Günay, burada büyük ilgiyle karşılandıklarını söyledi. 18. Uluslararası Taşkent Turizm Fuarı’nın açılışına katılmak üzere gittiğini ifade eden Ertuğrul Günay, “Fuar oldukça kalabalıktı. Özbek halkında Türkiye’ye ilgi ve sevgi var. Yıllar önce böyle bir gözlemim vardı. Uzun bir aradan sonra ben de Özbekistan’a gittim. Bunun artarak sürdüğünü görmekten çok mutluyum. Bizi havalimanında karşılamaya ve uğurlamaya kadar Turizm Ajansı Başkanı her zaman refakat etti. Özbekistan Turizm Başkanı ile açılışta ve iki yemekte bir araya geldim. Bir fuar açılışına gitmeme rağmen Kültür Bakanı ile de randevulaşmıştık. Bakanla uzun ve çok verimli bir görüşme yaptık. Özbekistan ile Türkiye arasında vizelerde bir kolaylık sağlanması için konuştuk.” diye konuştu.

Şu anda Türkiye’ye kısıtlı koşullara rağmen 100 bine yakın Özbek vatandaşın geldiğini kaydeden Günay, kolaylıklar sağlanırsa bu sayının yukarılara çıkabileceğini ifade etti. Özbekistan’da Türk yurttaşlarının da görebileceği, sevebileceği çok önemli tarihsel mekanlar olduğunu dile getiren Günay, “Taşkent’in yakın çevresinde tarihi mekanlar var. Semerkant ve Buhara gibi gerçekten İslam dini açısından, Türk dünyası açısından dünya medeniyeti açısından özellikler taşıyan çok büyük. Çok önemli tarihsel abide niteliğinde çok önemli yapılar var.” ifadesini kullandı.

Turizm Ajansı Başkanı’nı ve Kültür Bakanı’nı Türkiye’deki etkinliklere davet ettiğini söyleyen Günay, önümüzdeki günlerde İzmir ve İstanbul’da gerçekleşecek fuarlara katılacakları tahmininde bulundu. Gezisinin çok verimli olduğunu vurgulayan Günay, “Onlarında Türkiye’ye gelişi ile Özbekistan Türkiye arasındaki bağların kuvvetleneceğini düşünüyorum. Özbekistan’da sokakta konuşurken birbirinizin dilini anlayabileceğiniz kadar yakın hissedebileceğiniz bir toplum. O yüzden bizim ekonomide, siyasette ve kültürde birlikte yapacak çok işimiz var. Bu konuda umutlu adımlar attık.” şeklinde konuştu.

Amasra’ya yapılacağı ileri sürülen termik santralle ilgili soru üzerine ise Günay, “Amasra’ya 2010 yılında gittiğimde sayın Başbakan’ın da Amasra’nın korunması ile ilgili düşüncesini kendi kanaatimi de yüksek sesle ifade ettim. Hala o kanaatimi koruyorum. Amasra gibi Türkiye’de deniz kıyılarında çok az mekanımız var. Fatih Sultan Mehmet bile kıyamamıştır. Bence de korunması gereken bir yerdir. Sayın Başbakan’da kanaati bu yöndedir. Herkesin bu düşünceye uyacağını temenni ediyorum.” cevabını verdi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bakan Günay, Ertuğrul Günay, Ertuğrul Günay Haberleri, Ertuğrul Günay Özbekistan, Kültür Bakanı, Kültür bakanı Ertuğrul Günay, Özbekistan, Özbekistan Haberleri, Özbekistan Turizm, Turizm Ajansı Başkanı, Uluslararası Taşkent Turizm Fuarı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları