Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bakan Günay Bodrum belediye başkanlarıyla buluştu

21 Temmuz, 2009 | 11:16

Ertuğrul Günay Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bodrum Yarımadası’ndaki 11 belediye başkanı ile bir araya gelerek bölgenin sorunları hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Günay, Bodrum Yarmadası’nda bulunan 11 belediye başkanı, oda, dernek temsilcileri ve turizmcilerle The Marmara Otel’de buluştu.

Toplantıda, belediye başkanlarının haricinde  Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan, AKP Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nil Hıdır da hazır bulundu.

Basına açık ilk bölümde bir konuşma yapan Bakan Günay, doğa ve tarihin korunmasının önemine vurgu yaparak, çarpık yapılaşmanın mutlaka önüne geçilmesi gerektiğini ve bir plan çerçevesinde yapılaşmaya gidilmesi gerektiğini ifade etti.

Bodrum’un gerek Ankara’nın, gerekse yerel yönetimlerin hatalarıyla bugünkü çarpık yapılaşma sorununu yaşar hale geldiğini ve artık bu duruma bir son verilmesi gerektiğini belirten Bakan, “Sizler kendi ölçeklerinizde, biz de Türkiye ölçeğinde seçilmiş insanlarız. Artık siyasi parti kimliklerimizi bir tarafa bırakıp, bölgemiz ve ülkemizin menfaati için elele verip çalışmalıyız. Bugün burada sizleri dinleyeceğim. Hep birlikte çalışıp, danışarak, paylaşarak, yeşili, doğayı korumalı, tarihimizi, kültürümüzü ön plana çıkararak turizm yapmalı ve çalışmalıyız. 21. Yüzyılda Bodrum hala çöplerini vahşi depolama sistemiyle bertaraf ediyor. Bunu, önümüzdeki yıl mutlaka çözmemiz gerekiyor. Aynı şekilde alt yapı çalışmalarına da ağırlık vermemiz gerekiyor. Kaynaklarımızı alt yapı sorunlarının çözümü için kullanmalıyız” dedi.

Bakan Günay Bodrum’da 11 belediyenin çok fazla olduğunu belirterek; “Bu durum fazla bölünmüşlük ve başıbozukluk yaratıyor. Bu durumun mutlaka çözülmesi gerekiyor. El birliğiyle çözeceğimize inanıyorum. Dünyanın en güzel topraklarının üzerine dünyanın en kötü şehirlerini yapmışız. Bu mirası devralmışız. Meclisimiz kapanmadan önce bir kanun teklifi verildi ve bu teklifle, turizm bölgelerinde 1/25 binlik planlama yetkisi, Kültür ve Gelişim Bölgeleri adı altında Bakanlığımızda olacak. Bu, Ankara size dayatacak, siz de böyle yapacaksınız demek değil. Bu sayede daha yoğun bir mesai yapacağız, siz belediye başkanlarına çok iş düşüyor. Sizlere, sivil toplum örgütlerine danışarak, hep birlikte çalışarak, bölgeniz için en doğrusunu bulacağız ve uygulayacağız. Bu bir dayatma değil ancak sizler de artık meclislerinizde, istediğiniz gibi plan tadilatları yapamayacaksınız” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Abdullah Kalkan, Ahmet Altıparmak, Bodrum, Bodrum Yarımadası, Bodrum'un sorunları, Mehmet Kocadon, Mehmet Nil Hıdır, Sektörel Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları