Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bakan Ersoy sektöre sert çıktı: Uçağın ardından el sallarsınız!

06 Aralık, 2018 | 13:29

Bakan Ersoy sektöre sert çıktı: Uçağın ardından el sallarsınız!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, İzmir’de Travel Turkey’nin açılışında sektöre sert çıktı. Türkiye’yi en çok turizm gelirinde ilk 10 arasına sokmak için heyecan ve kararlılık içinde olduğunu belirten bakan Ersoy, “Bu uçağa binenler binecek, binmeyenler arkadan bakmaya devam edecek” dedi.

İzmir’de bugün başlayan 12. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ve Kongresi’nin açılışında konuşan
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, sektöre sert mesajlar vererek, “Bu uçağa binenler binecek, binmeyenler arkadan bakmaya devam edecek” açıklamasında bulundu.

Bakan Ersoy sektöre sert çıktı: Uçağın ardından el sallarsınız!

12. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ve Kongresi’nde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, “2016’da yaşanan olumsuzluklardan sonra 2017’de başlayan düzelme 2018’de de devam etti. Bu yıl 40 milyon yabancı turist, yurt dışında yaşayan Türklerle beraber 46 milyon turisti Türkiye’de ağırlamış olacağız.” şeklinde konuştu.

“Türkiye turist sayısı olarak istenilen yerlere gelmiş durumda” diyen bakan Ersoy, “Sayıları arttırmaya devam edeceğiz ama geliri yükseltmek için harcama potansiyeli yüksek turisti hedeflemeliyiz. Şimdi özgüvenli olma ve bir üst lige çıkma zamanı. Biz Türkiye olarak buna hazırız. Ama maalesef küçük bir kesim, ‘Devlet teşviki ve katkısıyla devam edelim. ‘Küçük olsun benim olsun ülke ne olursa olsun’ diyenler var. Arkadaşlar bu devir kapandı. Türkiye artık küçük değil, büyük hesapların peşinde ve bunun için gerekli alt yapıyı hazırlamaya da hazırız.” diyerek sektöre sert çıkan mesajlar verdi.

“Dünyanın en büyük havalimanını açmayı başardık”

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, dünyanın en büyük havalimanının İstanbul’da hizmete girdiğini belirtek, “Avrupa’da seyahat potansiyelinin en büyük ülkesi, İstanbul Havalimanı ile kıyaslanamayacak küçük bir havalimanının açılışını geciktiriyor. Biz üç yılda dünyanın en büyük havalimanını açmayı başardık.

Elimizde THY gibi bir silah var. Yeni havalimanının da ivmesiyle THY filosuna her yıl 50 tane uçak katacak. Şu anda bile dünyanın en çok noktasına uçan THY, filosuna katacağı uçaklarla Avrupa’nın bir numaralı hava yolu şirketi olacak. Hedefimiz Avrupa’nın değil, dünyanın en büyük hava yolu şirketlerinden biri yapmak THY’yi” ifadelerini kullandı.

“Aynı şeyi yaparak farklı sonuç beklemek deliliktir”

“Bizim de turizmciler olarak özgüvenimizi kazanıp hızla yol almamız gerekiyor.” yorumunda bulunan Ersoy, “Einstein’in bir lafı var: Aynı şeyi yaparak farklı sonuç beklemek deliliktir diyor. Biz artık yeni adımlar atmak zorundayız. Bu amaçla ilk başlanacak yer, zihniyetin değişmesi.

Yatırımcı patron arkadaşlar müdürlere doluluğu sorarlar. En büyük hata bu. Arkadaşlar, yarından itibaren müdürünüze kişi başı gecelik geliriniz ne diye sormalısınız. Bunu yapmazsak kaliteden taviz veririz.” dedi.

Bakan Mehmet Ersoy, İzmir’deki fuarın açılışında ayrıca şu konulara da değindi:

“Bu anlayışla turizm olmaz”

“Son zamanlarda tanıtımla ilgili adımlar atıyoruz. Turizm Fonu ile ilgili çalışmalarımız var. Otelci arkadaşlarla konuşuyoruz ve tanıtıma ayırdıkları bütçeleri soruyorum. Ben yüzde 3-4 beklerken yüzde 1’leri duyuyorum. Bu anlayışla turizm yapamazsınız. Artık kendimizi başkasının küfesinde taşıtma alışkanlığından vazgeçmemiz lazım. Devletten bir şey beklememek gerekiyor, zaten ihtiyaç da yok.”

“Önceliğiniz geliri arttırmak ve fiyatı yükseltmek olmalı”

“Komisyonları iki katına çıkaranlar, tanıtım bütçem yüzde 1’i bulmuyor diyen arkadaşlarımız. Kendileri aşağıya gittiği gibi, işini düzgün yapanları da aşağıya çekiyorlar. O yüzden otelinize gittiğinizde müdürünüze kişi başı gecelik geliri soracaksınız.

Sonra doluluğu ve sonra da faaliyetleri soracaksınız. Önceliğiniz geliri arttırmak ve fiyatı yükseltmek olmalı. Maliyet odaklı bir turizm yaparsanız yine sonuç alamazsınız. Fiyat arttırmak kolay iş değil. Önce verecek, sonra alacaksınız. Aksi taktirde karşılıksız bir fiyat artışına girmek mümkün değil.”

Turizm Geliştirme Fonu…

“Turizm Geliştirme Fonu ile birlikte, ortak kararlar alarak rakip ülkelerin çok daha üstünde bir performansla turizmimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Turizm gelirini artıran ülkelerin tamamında buna benzer bir modelin olduğunu ve arkasında bir hava yolu şirketi olduğunu gördüm.

THY ile global bir markayı yarattık. Şimdi tanıtım ağırlıklı fonla son halkayı da tamamlayarak en çok gelir elde eden ilk 10 ülkeyi örnek alacağız. Bende bu heyecan var. Uçağa binen binecek. Binmeyen arkadan bakmaya devam edecek.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
12. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı, Ersoy sert çıktı, Kültür ve Turizm Bakanı, Mehmet Ersoy, Sektöre mesaj, Travel Turkey, Türk turizmi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları