Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bakan Ersoy: Japon turist sayısında yüzde 90’a yakın artış yakaladık

14 Kasım, 2018 | 10:29

Bakan Ersoy: Japon turist sayısında yüzde 90'a yakın artış yakaladık

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’yi ziyaret eden Japon turist sayısında bu sene yüzde 90’a yakın bir artış olduğunu ifade etti.

Ankara’da 7 Ekim’den itibaren devam eden “Japonya Festivali Sonbahar 2018″in kapanış kokteyli kapsamında “Japon Mutfağı Günleri”nin tanıtımı dün yapıldı.

Japonya‘nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima’nın ev sahipliği yaptığı davete Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile birlikte birçok diplomat, yabancı misyon şefi ve çok sayıda davetli katıldı.

Bakan Ersoy: Japon turist sayısında yüzde 90’a yakın artış yakaladık

Bakan Mehmet Ersoy, Japon Mutfağı Günleri”nin tanıtımında, Japonya’nın Türkiye için güvenlik seviyesini 1’den 0’a indirmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Bu sene Japon turist ziyaretinde yüzde 90’a yakın bir artış var. Her sene bu yüzde 90’lık artışlarla çok kısa bir sürede kriz öncesi 2014 seviyelerine, hatta çok daha üzerilerine getirmeye çalışacağız.” şeklinde konuştu.

Japonya ve Türkiye’nin çok eskilere dayanan hem kültürel hem yakın bir dostluğa sahip olduğunu kaydeden bakan Ersoy, Japonya’da kültürel ve sosyal çalışmalar düzenleyerek Türkiye algısını yukarı seviyelere taşıyacaklarını açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, 2019’un Japonya’da “Türkiye Yılı” olarak kutlanacağını belirterek, bu kültür yılını da bir fırsat olarak değerlendirmeyi düşündüklerinin altını çizdi. Mehmet Ersoy, “Bu yıl çerçevesinde Topkapı eserlerinden oluşan bir sergi 2019’da hem Tokyo hem Kyoto’da sergilenecek.” dedi.

Bu arada bakan Ersoy, Japonya’nın Kırşehir’in Kaman ilçesinde başarılı bir kazı çalışması yaptığını hatırlatarak, bölge insanını da eğitip iş sahibi yaptıkları için yetkilileri teşekkür etti.

“Japonya ve Türkiye iki devlet, tek yürektir”

Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Miyajima da Japonya Festivali kapsamında çok sayıda etkinlik düzenlediklerini ve bugüne kadar bu etkinliklere yaklaşık 10 bin kişinin katıldığını belirtti.

Japon kültür etkinliklerinin devam edeceğini duyuran Miyajima, “Kültür, kaliteli yemek ve sanatın sınırların ötesinde insanları birleştiren büyük bir güç olduğuna inanıyorum.” ifadesini kullandı.

Miyajima, gelecek sene ekim ayında Japonya’da yeni imparatorun tahta çıkacağını belirtti. Haziranda da ülkesinde G20 Liderler Zirvesi’nin yapılacağını anlatan Miyajima, “Bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iki defa Japonya’ya gitmesini bekliyoruz.” dedi.

Türkiye ve Japonya arasındaki dostluğun sonsuz olduğunu vurgulayan Miyajima, “Japonya ve Türkiye iki devlet, tek yürektir.” şeklinde konuştu.

Etkinlikte Japon Mutfağı Günleri’nin parçası olarak “washoku” olarak adlandırılan, UNESCO tarafından somut olmayan kültürel miras kabul edilen Japon geleneksel yemeği takdim edildi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Akio Miyajima, Japon Mutfağı Günleri, Japon turist, Japonya Festivali, Japonya Festivali Sonbahar 2018, Kültür ve Turizm Bakanı, Mehmet Ersoy, Türkiye Yılı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları