Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bakan Ersoy: İspanya’ya giden turisti geri alacağız!

12 Kasım, 2018 | 10:47

Bakan Ersoy: İspanya’ya giden turisti geri alacağız!

Alman gazetecileri makamında kabul eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Türkiye’nin İspanya’ya kaptırdığı turisti geri alacağını açıklarken, Alman turisti geri kazanmak için ne gerekiyorsa yapacaklarını belirtti. Ersoy, bundan böyle artık çok büyük tesisler yapılmayacağını da ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Türkiye’nin İspanya’ya kaptırdığı turisti geri alacağını, Alman turisti geri kazanmak için ne gerekiyorsa yapacaklarını ve bundan böyle artık çok büyük tesisler yapılmayacağını söyledi.

Bakan Ersoy: İspanya’ya giden turisti geri alacağız

Öger Tours’un Türkiye’ye getirdiği Alman gazeteci grubu ile bakanlık binasında bir araya gelen bakan Mehmet Ersoy, İspanya‘ya kaptırılan turistler hakkında açıklamalarda bulundu. 2018’de 40 milyon turiste ulaşacağını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, “Artış oranı % 23. 2019’da 50 milyon turist hedefliyoruz. Ortalama turist harcaması 650 dolar, geceleme sayısı ise 6.3.” şeklinde konuştu.

Bakan Mehmet Ersoy, “Hedefimiz turist başına harcamayı 1000 dolar ve üzerine çıkarmak.” derken, “Bunun için charter ile gelen turistleri tarifeli uçuşlarla da destekleyeceğiz. THY ile protokol imzaladık. THY, Avrupa, Rusya ve Arap ülkelerinden turizm beldelerine haftada 60-100 sefer yapacak. Çünkü lüks tatil yapmak isteyen misafiri charter uçakla getiremezsiniz. Bu insanları business uçuşlarla tatil beldelerine getirerek bu seviyedeki turistleri kazanmaya çalışacağız.” dedi.

“Türkiye’yi kainat önderlerine tanıttıracağız”

Tanıtım stratejisini değiştirdiklerini belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, tanıtım şekline yeni bir konseptle devam edileceğini ifade ederek, “Türkiye’yi kanaat önderlerine tanıttıracağız. Bizi biz değil onlar tanıtacak. Tanıtımlarda ünlüleri, kanaat önderlerini ve popüler isimleri kullanacağız. Tanıtımda reklam yeterli değil. Hem ürünlerimizi hem ünlüleri kullanacağız.’’ diye konuştu.

“Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ekonomik gücü nedir?” sorusuna Ersoy, “Ben sektörden geliyorum. Nelerin eksik olduğunu ve nelerin yapılması gerektiğini çok iyi biliyorum. Bu konuda Cumhurbaşkanımızdan da çok büyük destek alıyoruz. Aldığımız bu destekle bakanlık olarak söz verdiğimiz şeyleri yerine getirebiliyoruz.’’ cevabını verdi.

“Alman gazetecilerin sorduğu Çok büyük kayıp yaşadığınız Almanya pazarı için neler yapacaksınız?” sorusuna, “Kaybettiğimiz Alman dostlarımızı kazanabilmek için ne gerekmiyorsa yapacağız.^” diyen Ersoy, “İspanya’ya giden Alman misafirin Türkiye’deki standartları bulamadığını biliyoruz. Dolayısıyla Almanya pazarını tekrar kazanabilmek için önümüzdeki aylarda ardı ardına çalışmalar yapacağız ve İspanya’ya kaptırdığımız turisti geri alacağız.” yorumunda bulundu.

Milli Eğitim ile protokol imzalandı

Turizm sektörünün 6 aya sıkışmasından dolayı kalifiye personel bulunamadığını dile getiren bakan Mehmet Ersoy, “Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milliği Eğitim Bakanlığı arasında, kalifiye personel yetiştirmek için protokol imzaladık. Turizm liselerinde ve yüksek okullarında okuyan öğrencileri turizm sektöründe değerlendirerek sektöre kazandırmayı hedefliyoruz. Bu öğrencilerimize 6 farklı dilde eğitim vereceğiz. Hem turizm sektörünün eleman ihtiyacını karşılayacak hem de yüksek sezondaki açığı kapatacağız.” ifadelerini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’ye dönük sosyal medya uyarısı hakkındaki soruya da yanıt veren Ersoy, konuşmasına şöyle devam etti:

Türkiye’de herhangi bir güvenlik sorunu yok. Türkiye konusunda seyahat uyarısı yapan ülkelerin gerekçelerini anlayamıyorum. Mesela Japonya Türkiye’ye dönük seyahat uyarısını kaldırdı. Diğer Ülkeler ne kadar güvenliyse Türkiye de o kadar güvenli. 40 milyon turist için Türkiye güvenli de diğerleri için mi güvensiz?

“Sürdürülebilir turizm ancak kalite ile mümkündür”

Turizmde standartları yükselteceklerini söyleyen Ersoy, “Sürdürülebilir turizm ancak kalite ile mümkündür. 300-350 yataktan fazlasına sahip olan otellerde kaliteli hizmet vermek zorlaşıyor. Bundan dolayı, bundan sonra yapacağımız otellerde yatak sayısını bu seviyeye çekeceğiz.

Yüksek harcama gurubuna mensup turist alabilmek için yeni turizm bölgeleri oluşturacağız. Bunların başında golf, kongre ve spor turizmine ağırlık vereceğiz.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Alman gazeteciler, Alman Turist, Kanaat Önderleri, Kültür ve Turizm Bakanı, Mehmet Ersoy, Milli Eğitim Bakanlığı, Sürdürülebilir turizm,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları