Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bakan Ersoy: Geleceğin turizm generallerini yetiştiriyoruz

10 Aralık, 2018 | 11:23

Bakan Ersoy: Geleceğin turizm generallerini yetiştiriyoruz

Topkapı Müzesi’nde bulunan bazı eserlerin ‘Gezici Müzeler’ projesi ile hedef pazarlarda sergileneceğini açıklayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte başlatılan proje konusunda ise “Geleceğin turizm generallerini yetiştiriyoruz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Habertürk gazetesine konuşan bakan Mehmet Ersoy, Topkapı Sarayı’nda bulunan bazı tarihi eserlerin Japonya’da 20 Mart 2019 tarihi itibari ile önce Tokyo, ardından da Kyoto’da sergilenmesi için protokol imzaladıklarını ifade etti. Bakan Ersoy, bu eserlerin sergilenmesi sadece Japonya ile sınırlı kalmayacağını, ‘Gezici Müzeler’ ile tarihi eserler, 2020’de ise Moskova, Berlin, Londra’da da sergileneceğinin altını çizdi.

Turizmde hedef ilk 5

Gezici Müzelerle Anadolu mutfağının tanıtımının da yapılacağını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, gastronomi turizmi için de yol haritalarının tamamlandığını söyledi. Turizmde yeni bir dönem başladığına ve aynı şeylerin yapılamayacağına işaret eden bakan Ersoy, global hava şirketinin büyüme stratejisinin ve yeni oluşturulacak Turizm Fonu’nun doğru kullanımı ile artık turist sayısından ziyade turizm gelirlerinin ön plana çıkacağını sözlerine ekledi.

Yeni hedefin turizm gelirlerinde dünyada ilk beşe girmek olduğunu, global hava yolu şirketinin büyüme hedefi ve fonların eş zamanlı kullanımının kültür ve turizm faaliyetlerine büyük katkı sağlayacağını ifade eden Mehmet Ersoy, “Dubai buna iyi bir örnektir” şeklinde konuştu.

“Konaklaması yüksek turisti hedeflemeliyiz”

Türkiye’nin bu yıl yurt dışında yaşayan Türklerle birlikte 46 milyon ziyaretçi rakamına ulaşacağını tekrarlayan bakan Ersoy, “Rakamlar ciddi ama bizim şekil değiştirip, üst lige çıkmamız gerek. Bundan sonra sayıyı akışına da bıraksanız o akıntıda gider. Ama şimdi biz bu akıntıda daha çok gelir bırakacak, konaklaması yüksek turisti hedeflemeliyiz. Turizmi tabana yaymalıyız. Bütün halk kazanmalı. Gelir durumu yüksek turisti çekip onların otel dışında harcama yapmasını sağlamalıyız” açıklamasında bulundu.

“Geleceğin turizm generallerini yetiştiriyoruz”

Sektörde, alt yapı boşluğunun en önemli sıkıntısının insan kaynağı olduğununu altını çizen Ersoy, “Çoğu öğrenci yüksek puanlı bölümlere yerleşemediği için turizm fakültelerine gidiyor. Onların da yüzde 90’ı diploma için okuyor. Kısır döngü burada. Turizm istihdam odaklı bir alan. Bu konuda MEB ile birlikte önemli çalışmalar başlattık. Meslek lisesinden mezun olanın üniversite okumasına gerek kalmayacak. Oradan mezun olan benim zihniyetimde büyümüş, üç lisan bilecek. Zaten sektör onu kaçırmaz. Pozitif ayrımcılık da yaparız ona. Geleceğin turizm generallerini yetiştiriyoruz. Bizim derdimiz bu. ” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy sözlerine noktayı şöyle koydu:

“Asıl hedefimiz 5-10 sene sonra dünyaya profesyonel turizm personeli ihraç etmek. Bunu yaparsanız markalaşırsınız. İnsan kaynağını ihraç hale gelmeliyiz. Gelmelisiniz ki yerel yatırımlarınız global marka olsun. Merkezinizde kendi yetiştirdiğiniz kalifiye insan kaynağıyla buraya gelirsiniz. O generaller olmadan global dünyada sonuç alamazsınız.

Turist, sadece tarihi eser için gelmiyor. Bütün alanlara odaklanmalı. Kaliteli personelin oldu, yatacak yeri yok. Zamanında bazı şeyleri atlamışız. Bölgelerde lojman sıkıntımız var. Lojmanda tahsisini yaptığımız otellere öncelik verilecek. Bedava değil, parasıyla… Sektörde yetiştirdiğimizi tutamıyoruz. Çünkü sezonluk istihdama yönelmişiz. Sezonu 12 aya yayacak formül bulunmalı. Personeli memnun edip onu kalıcı yapamazsan söylemde kalırsın”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Geleceğin generalleri, Gezici müzeler, Kültür ve Turizm Bakanı, Mehmet Ersoy, Topkapı Müzesi, Turizm Çalışanı, Turizm fonu, Turizm personeli, Türk turizmi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları